Bütçe açığı ilk 6 ayda 25 milyar TL oldu

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yılın ilk yarısında bütçe açığının 25,2 milyar TL olarak gerçekleştiğini açıkladı.

17.07.2017 13:14:350
Paylaş Tweet Paylaş
Bütçe açığı ilk 6 ayda 25 milyar TL oldu
Bütçe sonuçları için basın toplantısı düzenleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, merkezi yönetim bütçesinin haziranda 13,7 milyar TL açık verdiğini açıkladı.

Ocak-haziranda bütçe açığı 25,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Ağbal "İlk 6 aylık merkezi yönetim bütçesi gelir gerçekleşmelerine baktığımızda, bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8, vergi gelirleri ise yüzde 13,6 arttı. Burada özellikle vergi gelirleri tarafında toplamda çok olumlu bir performans kaydettiğimizi söyleyebilirim" dedi.

Ağbal, her iki yeniden yapılandırmada toplamda 96,2 milyar liralık kamu alacağını yapılandırdıklarını belirterek, "Matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesi kapsamında 25 milyar liralık tahakkuk yaptık. Böylece her iki yeniden yapılandırmada toplamda 121 milyar liraya ulaştık" diye konuştu.

"Bu yıl vergi artışı yok"

Ağbal, yıl sonuna kadar vergi artışı olmayacağını söyledi. Ekonomiyi canlandırmak için alınan tedbirlerin 2017 bütçesine 11,9 milyar liralık maliyeti olduğunu belirten Ağbal, "Bu maliyet önümüzdeki yıllarda azalacak. 2018 yılında tedbirlerin kamu maliyesine etkisi 7,4 milyar liraya düşecek" dedi.

Ağbal, anılan maliyetin sonraki dönemde 6,9 milyar liraya doğru azalacağını kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz