""Büyük yatırımlar Türkiye'ye kayabilir""

Ona göre Türkiye, ekonomik, politik, sosyal meyvelerini toplamaya başlayacak.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyük yatırımlar Türkiye'ye kayabilir"
Ferit Şahenk, genç kuşak iş adamlarının en önemli temsilcilerinden biri. 15 ay önce kendisiyle söyleşi yaptığımızda, krizin ilk ağır belirtileri ortaya çıkmış, Lehman Brothers gibi devler batmıştı.
Bugün gelinen noktada dünyanın hala krizin içinde yüzdüğünü düşünüyor. Ona göre kriz, dünyadaki iş yapış şekillerini ve ekonominin akışını değiştirdi. Bu değişim, yeni bir ekonomik düşünce, yeni kurallar, yeni şartlar, yeni yönetim tarzları, yeni müşteriler oluşturacak.
İşte bu kritik nokta da ise yeni dünyaya ayak uydurmak gerekiyor. Yeni dünyada rekabet, ölçek ekonomisi, verimlilik, inovasyon, marka gibi olgular, artık olmazsa olmazlar arasında yer alacak. Ona göre bazı sektörlerde bölgesel ligler ortaya çıkacak. Bölgesel güç diyeceğimiz ülkeler de oluşacak, belli sektörlerde bölgesel güç konumuna geçecek kurumlar da olacak. İşte bu noktada Türkiye’yi şanslı gören Şahenk, yabancıların Türkiye’yi bir yatırım merkezi olarak kullanacaklarına inanıyor. “Bence Doğu Avrupa’da yapılan büyük sanayi yatırımlarının birçoğu Türkiye’ye gelebilir. Türkiye’nin potansiyeli var” diyen Şahenk, Türkiye’nin, uzun vadeli bir çalışmayla bu bölgede hangi sektörlerde liderliğe soyunacağı, hangi sektörlerdeki yatırımın getirilip bölgeye satabileceğini ortaya koyması gerektiğine inanıyor.
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, krizde gelinen noktayı, gelecek fırsatlarını, risk konularını anlatırken Türkiye’nin ve Doğuş’un yol haritasını da çıkardı. İşte Şahenk’in gözünden yaşananlar…

KRİZİN NERESİNDEYİZ?
Krizin yarattığı yaraların sarılma dönemindeyiz. Bence dünyadaki kırılganlık dönemi halen devam ediyor. Şahsen 2 yıldır alınan yaraların yüzde 100 resminin otoriteler tarafından görüldüğünü düşünüyorum; fakat piyasaya yüzde 100 aktarıldığına inanmıyorum.
Diyeceksiniz ki hatalılar mı? Hayır. Bunun tedavisinin zamana bırakılması önemli. Piyasa bazen, bazı gerçekleri yakından izliyor, odaklandığı rakamlar ve gerçekler değişik olabiliyor; ama bir anda bakmadığı şeyleri de izlemeye başlayabiliyor.
Dünyadaki finans sektörünün ve genel sermaye piyasalarının almış olduğu yaranın tedavi edilmesi ve kurumların yüzdürülmesi için devletler, hem sermayedarlık yaptı hem de piyasaya ve direkt

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz