Çin 'serbest ticaret' çağrısında bulundu

Çin Devlet Başkanı Jinping, Asya Pasifik bölgesini kapsayacak bir serbest ticaret anlaşmasının gerekliliğini vurguladı.

18 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Çin 'serbest ticaret' çağrısında bulundu
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yavaş küresel toparlanmanın altını çizerek, Asya Pasifik bölgesi liderlerinin kalkınma planlarını aynı çizgiye getirmeleri ve Pekin tarafından önerilen bir ticaret anlaşması geliştirmeleri çağrısında bulundu.

Xi, Çarşamba günü Filipinlerde gerçekleştirilen yıllık Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği toplantısında yöneticilere Çin destekli, Asya Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi anlaşması bölgenin ekonomik entegrasyonu anlamında önem taşıdığını belirtti.

Xi, “Yeni bölgesel serbest ticaret anlaşmalarının geliştirilmesiyle, dağılma endişeleri ortaya çıktı. Bu nedenle FTAAP’ın hayata geçirilmesini hızlandırmamız ve bölgesel ekonomik entegrasyonu ileri taşımamız gerekiyor” dedi.

Çin, Ekim ayında 12 ülkenin imzaladığı bir serbest ticaret anlaşması olan ABD destekli Trans Pasifik Ortaklığına dahil olmamıştı. ABD ve anlaşmaya imza koyan diğer taraflar, bu hafta Manila’da gerçekleştirilen toplantılarda, taraf oldukları anlaşmayı öne çıkarmaya çalıştılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.