Çin'de çocukla büyüme hamlesi

Çin'in iki çocuk politikasının ekonomik büyümeye 0,5 puan katkı sağlayacağını belirtiliyor.

10 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Çin'de çocukla büyüme hamlesi
Çin'in son zamanlarda kabul ettiği iki çocuk politikasının işgücündeki artış göz önüne alındığında ülkedeki ekonomik büyümeye 0.5 puan katkı sağlayacağı belirtildi. Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu Başkan Yardımcısı Wang Pei'an büyüme hedefi için bir zaman aralığı belirtmedi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada ülkenin önümüzdeki beş yıl boyunca yıllık yaklaşık yüzde 7 büyümesinin mümkün olduğunu belirtti. Bir basın toplantısında konuşan Wang, "Uzun vadede ekonomik büyüme üzerindeki pozitif etki gözle görülür olacak" dedi. Wang'ın bu ekonomik öngörüleri iktidardaki Komünist Parti'nin uzun süredir devam eden ve tartışmalara yol açan "tek çocuk politikasını" gevşeteceğini duyurmasından iki hafta sonra geldi. Fakat analistler bu politika değişikliği için çok geç kalındığını ve istenen etkinin görülmeyeceğini belirtiyor.

Wang iki çocuk politikasının konut, eğitim, sağlık ve günlük ihtiyaçlar gibi farklı sektörlerde tüketici talebini artırarak kısa vadede istihdama da katkı sağlayacağını belirtti. Çin'de nüfus artışının kontrolden çıkmaması için 1970'li yıllarda uygulamaya konulan tek çocuk politikası artık Çin'in gittikçe küçülen işçi havuzunun nedeni olarak görülüyor. Bu politika aynı zamanda genelde sanayileşmiş ülkelerde görülen nüfusun yaşlanması durumunun Çin'de de ortaya çıkmasına yol açtı. Bu yüzyılın ortası itibariyle üç Çinliden birinin 60 yaş üzerinde olacağı ve onları destekleyecek yetişkin sayısının gittikçe azalacağı tahmin ediliyor. Wang iki çocuk politikasının ardından 2050 yılı itibariyle nüfusun 30 milyon artmasını ve yaşlanan nüfusun yüzde 2 azalmasını hedeflediklerini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.