"Çok ciddi fon akışı gelebilirdi"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomiye yönelik değerlendirmelerde bulundu.

16.06.2016 12:20:350
Paylaş Tweet Paylaş
"Çok ciddi fon akışı gelebilirdi"
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Trt Haber Televizyon kanalına yaptığı değerlendirmede makro ekonomik anlamda bakıldığında Türkiye'ye çok ciddi fon akışı gelebileceğini ancak gelişen ülkelere risk iştahının eskisi gibi olmadığını söyledi.

Ortadoğu'daki gelişmeler nedeniyle Türkiye algısında bir miktar bozulma olsa da temellerin sağlam olduğunu söyleyen Şimşek konuya dair "Türkiye'nin temel dengeleri sağlam. Enflasyon düşüşe geçti, cari açık olumsuzluklara rağmen daralmaya devam etti. Türkiye büyüyor, bütçe dengeleri iyi..Genel makroya bakınca Türkiye'ye çok ciddi fon akışı olması lazım. Ancak gelişen ülkelere yönelik risk iştahı eskisi gibi değil..Yine de Türkiye'ye ilginin artacağını düşünüyorum ama şu şart var; yapısal reformları uygulamaya devam etmeliyiz" diye konuştu.

"Türkiye cazibe merkezi olmaya devam edecek"

Yeni yatırım reform paketiyle yatırımın önündeki engelleri azalttıklarını belirten Şimşek bu anlamda Türkiye'nin cazibe merkezi olmaya devam edeceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “BES'e otomatik giriş çıkış hakkı içerecek” dedi. Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılımın farklı açılardan incelenmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye'de alınan önlemlerin trafik sigorta primlerindeki artışı durdurduğunu belirten Şimşek, Türkiye ekonomisine ilişkin temel göstergelerin güçlü olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz