Ekonomide 3x5 hedefi

Merkez Bankası’nın 2011’in başında yürürlüğe koyduğu yeni para politikası uygulamasında, finansal istikrara da fiyat istikrarı kadar önemli bir yer veriliyor

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonomide 3x5 hedefi
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ocak ayı sonunda 2013’ün ilk Enflasyon Raporu’nu açıklarken 3 tane 5 hedefinden söz etmişti. Başçı, sorulan bir soru üzerine kendisini ancak enflasyonun, büyümenin ve cari açığın milli gelire oranının yüzde 5 civarına oturması halinde başarılı göreceğini söylemişti. Böylece de Merkez Bankası’nın ve daha genel olarak da ekonomi yönetiminin ekonomide 3x5 hedefi peşinde koştuğu açıkça ortaya çıkmıştı. Esasında para politikasında resmi olarak sadece enflasyona ilişkin bir yüzde 5’lik orta vadeli hedef bulunuyor. Bu hedef, Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını sağlama amacının somutlaşmış halini oluşturuyor. Fakat Merkez Bankası’nın 2011’in başında yürürlüğe koyduğu yeni para politikası uygulamasında, finansal istikrara da fiyat istikrarı kadar önemli bir yer verdiğini biliyoruz. Finansal istikrar amacının somutlaşmış ifadesini ise cari açık oluşturuyor. Öte yandan Merkez Bankası’nın uygulamada ekonomideki büyümeyi de gözettiğini gözlemliyoruz. Nitekim geçen şubat ayında bu sayfalarda yeni para politikasının iki yıllık uygulamasını değerlendirirken tam da bu üç göstergeye bakmıştık. Başçı’nın bu yazı yazıldıktan sonra gelen açıklaması, bu değerlendirmede kullandığımız kriterlerin oldukça isabetli olduğunu gösterdi. Ayrıca bu açıklamayla enflasyon yanında cari açığın milli gelire oranı ve büyüme için de orta vadeli hedefin yüzde 5 olduğunu öğrenmiş olduk.
Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
TARTIŞMALI HEDEFLER
Mevcut konjonktürde bu üç göstergede de yüzde 5’lik oranı görsek takla atabiliriz. Ekonomideki büyüme, geçen yıl yüzde 2,5 dolayına kadar düştüğünden şu sıralarda yüzde 5’lik büyümeyi mumla arıyoruz. Geçen yıl ekonomi neredeyse durgunluğa girdiği halde cari açığın milli gelire oranı ancak yüzde 6 dolayına kadar düştü. Bu yıl ise büyümenin bir miktar hızlanmasıyla cari açığın yeniden yükseleceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla bu yıl cari açığın milli gelire oranı yüzde 5’e düşse oldukça sevindirici olur. Enflasyonu ise yıllardan beri yüzde 7’nin altına kalıcı olarak düşürmeyi başaramadık. Burada da kısa vadede yüzde 5’lik bir oran muhtemelen sevinçle karşılanacaktır. Fakat ekonomik kamuoyunun orta ve uzun vadede bu hedefleri kabullenmesi, biraz şüpheli görünüyor. Birçok iktisatçı fiyat istikrarına tekabül eden enflasyonun yüzde 5’ten daha düşük bir seviyede olması gerektiğini düşünüyor. Birçoğu yüzde 5’lik büyümeyi işsizlik sorununun çözümü ve gelişmiş ülkelere yakınsama süreci açısından yetersiz görüyor. Birçoğu da yüzde 5’lik cari açık/milli gelir oranını sürdürülemeyecek kadar yüksek buluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz