Ekonomide yumuşak çıkış

Merkez Bankası “yeni para politikası” uygulamasına geçmiş ve ekonomide yumuşak inişi gerçekleştirme çabasına girişmişti.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonomide yumuşak çıkış


Esasında ekonomi yönetiminin 2012'de ekonomiyi yavaşlatma hedefi vardı. Ancak elbette hedeflenen iç talepte düşüş yaşanması değil, kontrollü bir yavaşlama olması ve büyümenin de yüzde 4 civarında gerçekleşmesiydi. Ekonomideki yavaşlamanın hedeflenenden daha fazla olması, 2011 'in sonlarında kurlardaki yükselişi engellemek için para politikasının iyice sıkılmasından ve zamanında da gevşetilememesinden kaynaklandı. Kurların istikrara kavuşması ve enflasyon için tehdit oluşturmaktan çıkması sonrasında yaz aylarında para politikası gevşetilmeye başladı, ama bunun 2012'ye bir yararı olmadı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
IMF, DÜNYADA GECEN YILA YAKIN BÜYÜME BEKLİYOR
Uluslararası Para Fonu (International Monetary Fund: IMF), yılda iki kez yayınladığı Dünya Ekonomisinin Görünümü (World Economic Outlook:WEO) raporunun Nisan 2013 sayısını geçen ay açıkladı. Bu raporda, küresel ekonominin bu yıl 2012'dekine yakın düzeyde büyüyeceği öngörülüyor. Türkiye'deki büyümenin ise biraz yükseleceği tahmin ediliyor.

IMF uzmanlarının hesaplarına göre,2012'de dünya ekonomisi yüzde 3,2 büyüdü. IMF'nin küresel ekonomi için bu yılki büyüme tahmini ise yüzde 3,3 düzeyinde bulunuyor. Bu yıl gelişmiş ülkelerin geçen yılkiyle tam aynı düzeyde ve yüzde 1,2 büyümesi bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise büyümenin çok hafif bir yükselişle yüzde 5,3'e çıkacağı tahmin ediliyor.

Geçen sonbaharda yayınlanan WEO raporunda, IMF'nin 2013 yılı küresel büyüme tahmini yüzde 3,6 düzeyindeydi. Bu tahmin geçen ocak ayındaki ara revizyonda 0,1 puan indirilmişti. Şimdi ise 0,2 puan daha aşağı yönlü revizyon yapılmış bulunuyor. Bu durum büyük ölçüde Avrupa'daki resesyonun beklenenden uzun sürmesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle geçen sonbaharda 2013'te yüzde 0,2 büyüyeceği öngörüsü yapılan Euro Bölgesi için şimdi bu yıl yüzde 0,3 daha küçüleceği tahmini yapılıyor. Avrupa'daki resesyon sadece bu bölgedeki küçülme nedeniyle değil, diğer bölgelere yavaşlama olarak yansıması nedeniyle de küresel büyümeyi olumsuz etkiliyor.

IMF, Avrupa'da bahar aylarında bir toparlanmanın başlayacağını ve Euro Bölgesi'nin ikinci çeyrekten itibaren yeniden büyümeye geçeceğini tahmin ediyor. Küresel ekonomide geçen yıla benzer bir büyüme beklemesi de ağırlıklı olarak buna dayanıyor. Fakat IMF'nin Avrupa'da beklediği bu toparlanmanın henüz ortada görünmediğini belirtelim. Dolayısıyla küresel ekonomideki büyümenin beklenenden düşük olması ihtimali var gibi görünüyor.

IMF'nin küresel ekonomiye ilişkin diğer tahminlerini şöyle özetlemek mümkün. Dünya ticaret hacminde geçen yıla göre ılımlı bir toparlanma beklentisi var. Petrol fiyatlarının biraz düşeceği tahmin ediliyor. Küresel enflasyon görünümünde fazla bir değişiklik beklenmiyor. Zaten çok düşük olan küresel faiz oranlarında ise bir miktar daha düşüş öngörülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz