Enflasyon beklentileri iyileşti

TCMB sunumunda, enflasyon beklentilerinin son aylarda bir miktar iyileştiğine dikkat çekildi.

22.06.2016 11:09:540
Paylaş Tweet Paylaş
Enflasyon beklentileri iyileşti
TCMB sunumunda, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği bildirildi.

Merkez Bankası, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelerin ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İksisadi Görünüm ve Para Politikası sunumu gerçekleştirdi.

Sunumda iç talebin büyümeye pozitif katkı verdiği, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ise ihracat üzerindeki olumlu etkisinin sürdüğü belirtildi.

Sunumda şu ayrıntılara yer verildi:

"Yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar artış yaşanmıştır. Kurul, sıkı para politikası duruşunun, temkinli makroihtiyati politika çerçevesinin ve 2015 yılı Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmasının ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırdığını değerlendirmektedir.

Bu doğrultuda Kurul, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir.

Son aylarda işlenmemiş gıda fiyatlarının olumlu seyri ve çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeye bağlı olarak enflasyonda belirgin bir düşüş gözlenmiştir. Bununla birlikte, hizmet enflasyonundaki ve birim işgücü maliyetlerindeki gelişmeler likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz