'FED'in faiz artışı iyi olur'

Babakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, FED'den faiz artışı beklediğini ve artışın yapılmasının iyi olacağını söyledi.

16 ARALIK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
'FED'in faiz artışı iyi olur'
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek katıldığı televizyon kanalında açıklamalarda bulundu.

Şimşek, "AB Türkiye için değişimin önemli motoru oldu, süreç canlanıyor. 17. Fasılın açılmasıyla Merkez Bankası tartışmalartının son bulması lazım. Merkez Bankası vağımsızlığı tartışmalarının bitmesi gerek. MB’nin temel görevi fiyat istikrarını sağlamak. Merkez Bankası ile ekibiz, ABD’de aynı ekip ruhu var" dedi.

ABD'nin küresel gelişmelerden bağımsız hareket etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Şimşek FED'den faiz artışı beklediğini ve artışın yapılmasının iyi olacağını aktardı. FED’in faiz kararının dozu kadar yol haritası ve söylemin de çok önemli olduğunu aktaran Şimşek, FED kendi başına devam etse de senkronize faiz artışı öngörmediğini belirtti.

Mehmet Şimşek, "Emtia fiyatlarının çöküşü ile gelişen ülkelere yönelik risk iştahı düşüyor. Emtia fiyatlarının düşmesinin kalıcı etkisi var, cari açığımızı azaltacak" dedi.

"Reform yapmak zordur, bunun için reform izleme komitesi kurduk.Siyasi etik, imar rantı, kamu ihale kanunu gibi konularda çok netiz" diyen Şimşek, yarı zamanlı çalışmanın önünün açılması gerektiğini ve reformlar için muhalefetle birlikte çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.

Şimşek, "Son 12-13 yılda temel hak ve özgürlüklerde Türkiye inanılmaz yol kat etti. Operasyonlar devam edecek şiddetin kaynağı terör örgütüdür. Hukuk devleti içinde terörle mücedele edeceğiz" dedi.

Şimşek, "Rusya ile krizi tırmandırmak istemiyoruz, komşuların birbirine ihtiyacı var. Rusya'dan etkilenen kesim ile ilgili tedbirleri alacağız. Türkiye'nin Hindistan'ı, Çin'i tüm farklılıklarına rağmen keşfetmesi lazım" ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.