Fitch'ten Türkiye açıklaması

Fitch Ratings: Türkiye benzer ülkelerden hızlı büyüyor, ancak yapısal reformlarda duraklama belirsizlik yaratıyor.

23.06.2016 15:18:380
Paylaş Tweet Paylaş
Fitch'ten Türkiye açıklaması
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin benzer ekonomilerden hızlı büyüdüğünü ve bazı dış göstergelerin iyileştiğine, ancak yapısal reformlarda duraklama ve bazı politika göstergelerinde zayıflık nedeniyle iyileşme eğiliminin sürdürülebilirliği hakkında belirsizlik oluştuğuna dikkat çekti.

Türkiye'yi yatırım yapılabilir en düşük kredi notu BBB- ve "durağan" görünüm ile derecelendiren Fitch tarafından yayımlanan raporda, Türkiye'nin geçmişten bu yana süregelen dış finansman gereksinimi ve yatırımcı algısındaki değişikliklere karşı hassasiyet gibi zayıflıklarına dikkat çekildi.

Raporda hükümetin bu zayıflıkları gidermek için reform programı oluşturduğuna atıfta bulunularak, "Ancak ekonomik büyümenin hızını ve kompozisyonunu kalıcı olarak iyileştirecek ayrıca dış şoklara kırılganlığı azaltacak reformlara siyasi açıdan henüz tekrar sahip çıkılmadı" denildi.

Raporda Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı bırakmasının ardından Mayıs ayında göreve gelen Binali Yıldırım'ın cumhurbaşkanına daha fazla yetki verecek anayasa değişikliği planını sürdürdüğüne dikkat çekilerek, "Bu durum büyük olasılıkla Davutoğlu'nun görevi bırakmasına neden olan siyasi belirsizliğin sürmesine ve uygulanan politikaların öngörülebilirliği üzerindeki risklerin artmasına yol açacak" denildi.

Fitch TCMB'nin para politikasını gevşetme baskısı altında kalmaya devam edeceğini de belirtti.

Fitch yapısal reformların uygulanmasının yanı sıra daha istikrarlı ve öngörülebilir iç siyaset ve güvenlik ortamının kredi notu açısından olumlu olacağını; mali disiplinde bozulma veya ekonomi üzerindeki dış kaynaklı baskının somut bir hal almasının not üzerinde baskı yaratacağını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz