G-20'nin işsizlikle sınavı sürüyor

İşsizlikle mücadele, G20 ülkelerinin gündemindeki en önemli sorunlardan biri olmaya devam ediyor.

10 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
G-20'nin işsizlikle sınavı sürüyor
Küresel kriz, istihdamı da olumsuz etkilerken, geçen yıl Avustralya'da yapılan zirvedeki taahhütler doğrultusunda, Türkiye'nin dönem başkanlığında işsizlikle mücadele G20'nin öncelikli gündem maddeleri arasında yer aldı. Bu dönemde bir ilke imza atılarak kadınların iş gücüne katılımları için Woman-20 (W20) grubu kuruldu. Kadınların iş gücüne katılımlarını iyileştirme ve genç işsizliğin azaltılması hedefleri ön planda tutulurken, KOBİ'lerinin küresel değer zincirlerine daha kolay entegrasyonuna da önem verildi.

G-20'de en düşük işsizlik oranı yüzde 3,4 ile dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Japonya'ya aitken, bu ülkeyi, yüzde 3,5 ile Güney Kore ve yüzde 4,5 ile Meksika izliyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de işsizlik, ekim ayında 2008 krizinden sonra ilk defa yüzde 5'e geriledi. İkinci büyük ekonomi Çin'de ise işsizlik yüzde 4,05 seviyesinde bulunuyor.

Brezilya, Çin, Rusya, Hindistan ve Güney Afrika'yı bir araya getiren ve hızlı gelişen beş ekonomi olarak bilinen BRICS ülkelerinde ortalama işsizlik yüzde 9 civarında seyrederken, G20'de en yüksek işsizlik oranı, yüzde 25,5 ile Güney Afrika'da görülüyor. Güney Afrika'yı, yüzde 11,8 ile İtalya, yüzde 10,8 ile Avro Bölgesi ve yüzde 10,3 ile Fransa takip ediyor.

Türkiye'de ise işsizlik oranı temmuz itibarıyla yüzde 9,8 oldu. Uluslararası Çalışma Örgütünün tahminlerine göre dünyada 200 milyondan fazla insan işsiz ve bu küresel kriz öncesinden 30 milyon fazla.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.