Goldman Sachs: Brexit sterlini yüzde 11 zayıflatır

Goldman Sachs'ın değerlendirmelerine göre Brexit'in gerçekleşmesi durumunda sterlin yüzde 11 değer kaybedecek.

16.06.2016 11:25:440
Paylaş Tweet Paylaş
Goldman Sachs: Brexit sterlini yüzde 11 zayıflatır
Goldman Sachs analistleri, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması ve piyasalardaki belirsizliğin 2008 finansal krizinde olduğu gibi yükselmesi durumunda sterlinin diğer önemli ülke para birimleri karşısında yüzde 11 değer kaybedeceğini açıkladı.

Analistler Brexit'in yaratacağı şokla euronun da yüzde 4 düşüş kaydedeceğini belirtti. Bununla birlikte yenin yüzde 14, İsviçre Frangı'nın ise yüzde 8 artış göstereceği öngörüldü. Kurumun analistleri kurların Eylül 1992 yılındaki şokla karşılaştırıldığında daha düşük seyredebileceğini belirtti.

Brexit referandumuna sayılı günler kala, İngiltere'de tartışmalar alevleniyor. İngiltere Başbakanı Cameron halkı AB'de kalmaya ikna etmeye çalışırken, karşı cephede Boris Johnson da propagandasını hızlandırdı.

Başbakan David Cameron'a göre, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasınin "zehirleyici sonuçları olabilir." İngiltere'nin başkenti Londra'da metro girişlerinde ücretsiz dağıtılan "London Evening Standard" gazetesine konuşan Cameron, ülkesinin AB'den olası çıkışının üç etkisi olacağını kaydetti.

İlk darbenin ayrılık şoku olacağını belirten Cameron, ikinci olaraksa yıllarca sürecek bir belirsizlik ortamıyla karşı karşıya kalacaklarını söyledi. Üçüncü darbeninse ticareti vuracağını bildirdi.

Cameron, Bu üç etkinin sonucunun ekonomi ve kamu finansmanı için zehirleyici olacağını öne sürdü..

İngiltere Başbakanı, AB'den çıkışın zengin insanlardan ziyade orta halli işçi sınıfını olumsuz etkileyeceğini dile getirerek, "Referandum sonucunun belli olacağı 24 Haziran sabahı hala AB'de olan bir ülke olarak uyanırsak, bu heyecan yaratacaktır. Londra va Londralılar rahat bir nefes alacaktır." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz