'Kredi notlarında zorluklar arttı'

Fitch faiz artışının ülke kredi notlarını zora soktuğunu, Moody's ise kredi riski söz konusu olabileceğini açıkladı.

17.12.2015 15:20:290
Paylaş Tweet Paylaş
'Kredi notlarında zorluklar arttı'
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'e göre; Fed'in faiz artışı ülke kredi notlarındaki zorlukları arttırdı. Fed'den 2016 yılı boyunca dört defa daha 25 baz puanlık faiz artışı bekleyen Fitch, bu artışın 2016-17 döneminde enflasyonu yükselteceğini öngördü.

Faiz artışının, ABD'deki istihdam piyasasındaki toparlanma ve iç tüketimdeki güçlü gelişmeyi teyit ettiğini belirten kuruluş, Avrupa ve Japonya'daki parasal gevşemenin doların güçlendiği mevcut durumu muhtemelen uzatacağını vurguladı. Fitch, gelişmekte olan ülkelerin kırılganlıklarını çeşitlilik gösterdiğini ve sadece Fed'in faiz artışından etkilenecek bir ülke notu bulunmadığını ifade etti.

MOODY'S'İN DEĞERLENDİRMESİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Fed'in faiz artırma kararının en zayıf ABD şirketleri için kredi riski yarattığını bildirdi. Kredi kalitesi iyi ABD şirketlerinin yüzde 0,25 faiz artırımını sindirebileceklerini belirten Moody's, "Ancak petrol ve gaz sektörü ile hizmet sektöründe yer alan ve en zorlu kredi şartları ile mücadele eden şirketler için kredi riskleri ortaya çıkacak" değerlendirmesini yaptı.

Bununla birlikte Moody's, Fed faiz artırımının ABD şirketlerinin çoğunu, ciddi miktarda refinansman ihtiyacının ortaya çıkacağı 2017-2018 dönemine kadar etkilemeyeceğini de savundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz