Maliye Bakanı Ağbal: Enflasyon düşebilir

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gelecek aylarda enflasyonun düşmesini beklediklerini söyledi.

3.03.2016 16:04:550
Paylaş Tweet Paylaş
Maliye Bakanı Ağbal: Enflasyon düşebilir
Maliye Bakanı Naci Ağbal, hükümetin alacağı tedbirlerle enflasyonun daha aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini belirterek, gıda fiyatlarını aşağı çekmeleri gerektiğini dile getirdi.

Maliye Bakanı, para politikasının enflasyonla mücadelede tek başına yeterli olmadığını belirtti.

Ağbal, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nde (EMD) gerçekleştirdiği sohbet toplantısında şu değerlendirmeleri yaptı: Kamu İhale Kanunu'nda değişiklik yapacağız, istisnalar daraltılacak; çalışma aşağı yukarı bitti.TBMM'de bütçe çalışmaları bitince Kamu İhale Kanunu ve Vergi Usul Kanunu'nu Bakanlar Kurulu'na sunmayı amaçlıyoruz.

Alacağımız tedbirlerle birlikte enflasyon daha aşağı yönlü bir seyir izler.Enflasyonun düşmesi için tek başına para politikası yeterli değil, bunu bizim desteklememiz lazım.Tarım Bakanlığı ile koordinasyonlu çalışıyoruz, kısa sürede açıklama yaparız.

Gıda kaynaklı bir katılık var, Tarım Bakanı'nın çalışması var, gıda fiyatlarını aşağı çekmemiz lazım.Üretilen ürünün son tüketiciye gelene kadar oluşan maliyeti nasıl aşağı çekeriz, bunun üzerinde çalışıyoruz. Yem ve gübrede KDV'yi indirdik; bu düzenlemelerin de gıda fiyatlarına olumlu etkisi olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz