"Maliye Bakanı’nın iyileşme ajandası"

Kendi ağzından Bakan'ın yeni dönem iyileşme ajandası...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Maliye Bakanı’nın iyileşme ajandası
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 2013 ekonomik görünümüyle ilgili oldukça iyimser. Onu bu kadar iyimser kılan ise işsizlikten cari açığa, borçluluk oranından rekabet seviyesine kadar Türkiye'nin son 10 yılda kat ettiği yol. Türkiye'nin geçmiş ve gelecek ajandasını Uludağ Ekonomi Zirvesi katılımcılarıyla paylaşan Şimşek, Türkiye’nin 2023 yolunda daha fazla başarıya imza atacağının altını çiziyor. Tüm bunları başaran bir Türkiye’nin ise “uçup gideceğine” vurgu yapıyor.

Ahmet Şimşek, bulunduğu konum itibarıyla Türkiye'nin son dönemde gerçekleştirdiği pek çok projede söz sahibi isimlerden... Maliye Bakanı'nın Türkiye'ye bakış açısı ve gelecekle ilgili sözleri, bu nedenle çok önemli. Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde cari açıktan çözüm sürecine, Türkiye'nin borçluluk durumundan işsizlikte kat ettiği mesafeye kadar onlarca konuda katılımcıları bilgilendirdi. Pek çok alanda iyileşme olduğuna dikkat çeken Şimşek'in 2013 için beklentileri de oldukça yüksek. Önümüzdeki dönemde büyümenin hız kazanacağını, Türkiye'nin rekabet liginde daha üst sıralara çıkacağını, katma değerli ürün üretiminde daha iyi bir performans göstereceğini düşünen Şimşek, 2023 planlarına da bu anlamda hazır olduklarının sinyallerini veriyor. Ancak bu alanlar da dahil iyileştirilmesi gereken konular olduğuna da dikkat çekiyor. İşte kendi ağzından Bakan'ın yeni dönem iyileşme ajandası:

TÜRKİYE UÇAR GİDER
“Sözlerime ilk önce çözüm süreciyle başlamak istiyorum. Ekonomi konuştuğumuz bir ortamda, belki alakalı gözükmeyecek ancak çözüm süreci Türkiye'nin geleceği için son derece önemli bir konu. Şu an bu sürecin başındayız. Çözüm sürecinin Türkiye'ye çok büyük katkısı olacak. Bu süreci hepimizin sahiplenmesi gerekiyor. Herkesin düşüncesi, bu sorun çözülürse doğuya ve güneydoğuya daha çok yatırım gideceği yönünde. Bu kısım elbette ki doğru. Ama olaya çok daha geniş bir çerçeveden bakmak lazım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz