"Merkez Bankası faizi değiştirmedi!"

Merkez Bankası politika faizinde ve diğer faiz araçlarında değişikliğe gitmedi.

21 MAYIS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Merkez Bankası faizi değiştirmedi!
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Mayıs ayı faiz kararını açıkladı. Banka politika faizinde ve diğer faiz araçlarında beklendiği gibi değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası politika faizini yüzde 7,50 düzeyinde tuttu.

Faiz koridoru yüzde 7,25-yüzde 10,75 seviyesinde kaldı.  MB O/N borçlanma imkanı faizini de yüzde 10,25'te basit tuttu.

KREDİ BÜYÜME HIZI MAKUL DÜZEYDE
Merkez Bankası’nın açıklaması ise şu şekilde:  "Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

KURDAKİ OYNAKLIK İYİLEŞMEYİ SINIRLANDIRDI
Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir.

Ancak döviz kurlarında son dönemde yaşanan oynaklıklar, Enflasyon Raporunda belirtildiği gibi, çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi sınırlandırmıştır. Bu çerçevede, küresel piyasalardaki belirsizlikler ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıklar da dikkate alındığında, para politikasındaki temkinli yaklaşımın sürdürülmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda Kurul, faiz oranlarının sabit tutulmasına karar vermiştir.  

KARARLARI ENFLASYONDAKİ İYİLEŞME BELİRLEYECEK
Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir."


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz