"Merkez'in FED'e karşı hazırlığı var"

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Fed'in faiz arttırımı kararına karşı Merkez Bankası'nın ön hazırlık yaptığını söyledi.

5 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Merkez'in FED'e karşı hazırlığı var"
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, A Haber yayınında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Yeni ortam, hükümet ve şartlarla birlikte Orta Vadeli Program (OVP) güncellenebilir. Hükümet oluştuktan sonra bunu göreceğiz ama radikal güncellemeler de olmayacaktır" dedi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) kademeli olarak faiz artırımı kararının uzun zamandır gündemde olduğunu ancak gerçekleşmediğini belirten Yılmaz, Aralık ayında faiz artırımı ihtimalinin kuvvetlendiğini söyledi. Bu durumun şimdiden piyasaları etkilediğine işaret eden Yılmaz, "Bu normalleşme göstergesi, kötü bir şey değil. Yani olağanüstü bir durumdan daha normal bir duruma geçiş. Piyasaların bunu nasıl yorumladığı çok önemli. Normalleşme olarak yorumlandığında daha az olumsuz etkileri olacaktır. Fed'in bu kararı hızlı bir karar olmayacak, çok yüksek artışlar olmayacak, küçük küçük geniş bir zamana yayılmış şekilde normalleşmenin gerçekleşeceğini ifade ediyorlar" diye konuştu.

MB'NİN ÖN HAZIRLIKLARI VAR

Cevdet Yılmaz, Fed'in faiz arttırımı kararından sonra değişik etkilere karşı Merkez Bankasının ön hazırlıkları olduğunu belirtti. Merkez Bankasının gelişmeleri dikkatle izlediğini vurgulayan Yılmaz, duruma göre gerekli tepkilerin verileceğini kaydetti.

OVP GÜNCELLENEBİLİR

OVP'de gelecek yıl için yüzde 4 büyüme hedeflediklerini hatırlatan Yılmaz, şöyle devam etti: "Yeni ortam, hükümet ve şartlarla birlikte OVP güncellenebilir. Hükümet oluştuktan sonra bunu göreceğiz ama radikal güncellemeler de olmayacaktır. Şartlardan ve siyasi ortamın değişiminden dolayı bazı güncelleme ihtiyaçları olabilir. Bu yeni ortamda yüzde 4 büyümenin çok rahatlıkla gerçekleşebileceğine ve bunu da (yukarı yönlü revize) aşabileceğimize inanıyorum. Yeter ki reformlarımızı zamanında hızlı bir şekilde gerçekleştirelim. Siyasi istikrar, reformlar, dönüşümler bir araya geldiğinde bize çok güçlü bir ekonomik perspektif sağlıyor. Küresel ortam çok olumlu olmasa bile bu tür artılarımızla, birçok ülkeden pozitif yönde ayrışacağımızı düşünüyorum." Yılmaz, hükümet oluşmadığı halde kurlarda ciddi hareket ve faizlerde de yaklaşık 1,5 puan civarında aşağı yönlü bir hareketlenme gördüklerini ifade etti. Seçimden sonra finansal olumlu etkilerin yanında insanların psikolojisinin de değiştiğini dile getiren Yılmaz, 4 yılın sonunda Türkiye'yi her alanda çok daha iyi bir noktaya taşıyabileceklerini kaydetti.

YENİ ANAYASA TÜRKİYE'NİN İHTİYACI

Seçim döneminde basın yayın organlarına kesilen cezalara ilişkin bir soru üzerine Yılmaz, "Kamu yayını yapan kurumlarla ilgili daha farklı düzenlemeler her zaman olabilir. Sonuçta vatandaşın vergileriyle finanse ediliyor. Ancak özel yayın yapan kanallar ile ilgili çok daha esner bir çerçevemiz olmalı diye düşünüyorum. Çoğulcu bir yapı içerisinde özel kanallar çok daha rahat hareket edebilmeli. Türkiye demokratikleşmesini devam ettirdikçe bu sorunları da aşacağız" şeklinde konuştu. Yılmaz, anayasa değişikliğiyle ilgili bir soru üzerine de özgürlükçü bir sivil anayasanın uzun zamandır tartışıldığını anımsatarak, "Bu Türkiye'nin bir ihtiyacı. Bütün partiler keşke bir araya gelseler. Temel noktalarda bir uzlaşma sağlanarak, özgürlükçü bir anayasa yapılması Türkiye'nin demokratikleşmesi ve ekonomisi açısından çok faydalı olur" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.