"Para politikasında son durum"

Merkez Bankası, ocak ayının son gününde yayınladığı 2012'nin ilk Enflasyon Raporu'nda bu yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini önemli ölçüde yükseltti.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Para politikasında son durum
Ekonominin nabzı nasıl atıyor görmek için görsele tıklayın

Daha önce yüzde 5,2 olan 2012 yıl sonu enflasyon tahmini bu raporda yüzde 6,5'e çıkarıldı. 1,3 puanlık bu revizyonun temel gerekçesi raporun 114'üncü sayfasındaki bir paragrafta şöyle anlatılıyor: "Tahminler oluşturulurken enflasyonun yüzde 5'lik hedefe 2013 yılının ortalarında ulaşacağı bir görünüm baz alınmıstır. Bunun temel sebebi, yıl sonunda enflasyonun yüzde 5 olan hedefe getirilmesi için gereken parasal sıkılaştırmanın oldukça güçlü ve kapsamlı olması gerekliliğidir. Böyle bir parasal sıkılaştırma, bir yandan iktisadi faaliyette ciddi bir yavaşlamayı beraberinde getirebilecek, öte yandan TL'de yaratabileceği hızlı değerlenmeyle büyüme kompozisyonunda bozulmaya ve finansal istikrara ilişkin kaygıların ortaya çıkmasına neden olabilecektir. Bu nedenle güncel tahminler üretilirken enflasyonun hedefe ulaşma süresinin bir yıldan daha uzun bir zaman alacağı bir çerçeve esas alınmıştır. Öte yandan, önümüzdeki dönemde risk iştahının belirgin şekilde iyileşmesi ve gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarının tekrar hızlanarakTürk lirasmdaki değerlenmenin baz senaryodaki varsayımlara kıyasla daha güçlü olması durumunda enflasyonun hedefe daha erken ulaşması mümkün olabilecektir."

BÜYÜMEYE DESTEK
Bizim bu paragraftan anladıklarımızı üç cümleyle özetleyebiliriz. Öncelikle, bu paragrafta Merkez Bankası, isterse para politikasını iyice sıkıp enflasyonun yıl sonunda yüzde 5'lik hedefe yaklaşmasını sağlayabileceğini ama bunun büyüme açısından maliyetinin çok yüksek olabileceğini söylüyor. Bu nedenle de bu yıl enflasyondan biraz fedakarlık edip büyümeye destek vereceğini belirtiyor. Fakat dışsal koşullara bağlı olarak Türkiye'ye sermaye girişi artar, TL değerlenir ve bu da enflasyonun hedefe bu yıldan yaklaşmasını sağlayabilirse, buna da engel olmayacağını ima ediyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, daha önce, 2011'de enflasyonun hedefi ikiye katlaması üzerine yaptığı açıklamalarda da enflasyonu ekonomideki yumuşak inişe kurban ettiklerini söylemişti. Bu durum geçen yıl biraz öngörülmedik bir şekilde gerçekleşmiş ve büyük ölçüde ağustos ayından itibaren küresel finans piyasalarının karışmasından kaynaklanmıştı. Bu yıl ise Merkez Bankası Enflasyon Raporu'ndaki açıklamasıyla daha en baştan enflasyonu büyümeye yine kurban edebileceğini açık açık söylemiş bulunuyor.

FİİLİ PARA POLİTİKASI FAİZİ YÜZDE 7,5 DOLAYINA İNDİ
Merkez Bankası'nın "fiili para politikası faizi" bu yılın başlarında bir ara yüzde 12'ye kadar dayanmıştı. Son bir ayda ise bu faiz oranı epeyce geriledi ve yüzde 7,5 dolayına indi. Merkez Bankası'nın para politikası faizi resmi olarak 1 hafta vadeli repo borç verme faizi olarak görünüyor ve bunun da oranı geçen yılın ağustos ayından bu yana yüzde 5,75 düzeyinde bulunuyor. Fakat geçen ekim ayından bu yana bu oran gerçek para politikası faizi olma özelliğini yitirmiş bulunuyor. Bunun nedenini de Merkez Bankası'nın kurlardaki yükselişi dizginlemek için likidite politikasında yaptığı değişiklik oluşturuyor. Merkez Bankası, bu yeni stratejisi çerçevesinde piyasaya 1 hafta vadeli repo kanalından yaptığı fonlamayı azaltmış ve bankaları gecelik piyasadan fon bulmaya zorlamıştı. Merkez Bankası'nın gecelik piyasadaki borç verme faiz oranı yüzde 12,5'i bulduğu için de toplam fonlama faizi yükselmişti. Merkez Bankası, geçen yılın sonundan itibaren bir de 1 ay vadeli repo ihaleleri düzenlemeye başladı ve bu yolla da toplam fonlama faizini etki altına aldı. Fiili para politikası faizi diye işte Merkez Bankası'nın çeşitli kanallardan piyasaya verdiği likiditenin ağırlıklı ortalama faizine diyoruz. Merkez Bankası'nın bu yeni stratejiyi yürürlüğe koyduğu ekim ayı ortalarında para politikası faizi fiili olarak önce 1 puandan biraz fazla yükselip yüzde 7 dolayına çıkmıştı, Fakat Merkez Bankası bu uygulamayı fazla sürdürmemiş ve kasım başında yeniden yüzde 5,75'lik resmi para politikası faizine dönüş yapılmıştı. Ancak döviz piyasasında işler karışınca kasım ayının ortalarında bu strateji çok daha sert bir uygulamayla geri döndü ve fiili faiz oranı yüzde 8 dolayına çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz