Şimşek: Milli gelirde makyaj olmaz

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milli gelirde makyaj olmayacağını söyledi.

26.10.2015 12:37:410
Paylaş Tweet Paylaş
Şimşek: Milli gelirde makyaj olmaz
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir tv programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, Türkiye'nin bütün dış şokların tam merkezinde bulunduğunu belirterek "2015 yılı bütün dünya için sıkıntılı bir yıl. Türkiye bütün şokların merkezinde. Bugün Ortadoğu'daki kaostan en çok etkilenen ülkelerden bir tanesi Türkiye. Rusya krizde, Avrupa 6-7 yıldır durgunluk içinde. 2015 yılı için büyüme hedefini yüzde 4'ten yüzde 3'e çektik. Yüzde 3'lük büyüme bugünkü konjonktürde çok iyidir. Enflasyon kısmen kurdan kaynaklı bir miktar yükseliş var. Bu sürpriz değil. Bugünkü enflasyon 90'lı yılların 10'da 1'i. Büyük resme baktığınız zaman en güçlü tarafımız bütçe." dedi.

Maliye Bakanı, rakamlarda revizyon ile ilgili olarak ise "Rakamlarda makyaj yok her şey çok açık çok net. Satın alma gücüne göre milli gelirde bir düşüş yok.Milli gelir cari, reel ve satın alma gücüne göre arttı. Kur çok oynak olduğu için satın alma gücünü baz aldık. Seçimin arefesinde olduğumuz için çamur atıyorlar. Rakamlar, başarı ve performans ortada. Makyajlama asla olmaz" dedi. OVP'de seçim sonrası revizyon yapılabileceği ile ilgili not konusunda ise Şimşek, "Gerçekçi bir metin. Biz geçici bir hükümetiz. Seçimden sonra ne olacağını bilmiyoruz gönül ister ki 1 Kasım'da 90'lı yıllara dönmeyelim koalisyonlara dönmeyelim. AK Parti tek başına gelirse bu programa sadık kalırız. Biz orada bunu şunun için yazdık bu geçici bir hükümet seçim hükümeti yeni hükümet gelecek. Şu anda Türkiye'nin mevcut resmini çizdik olması gereken bütçeyi orta vadeli programı kurguladık kamuoyuyla paylaştık." dedi.

VAATLERİN MALİYETİ MİLLİ GELİRİN YÜZDE 1'İ

Bakan Şimşek, vaatlerinin net etkisinin 19,3 milyar lira olduğunu, vaatlerinin makro dengeleri bozacak düzeyde olmadığını ve vaatlerin maliyetinin milli gelirin yüzde 1'i oranında olduğunu söyledi. Şimşek, vergi konusunda ise şunları söyledi: "Gelir vergisi reformunun yapılacağını var saydık. Vergiyi tabana yayan reformu yapacağımızı söyledik. Bu reform istisnalara son veren reform tasarısıdır. Başbakanımız da reformu yapacağımızı söyledi. Bu, genele yaygın vergi anlayışı anlamına gelmiyor. Bazı vergiler oransaldır, değişiklik olmayacaktır. Bazı vergiler maktudur. Bu vergilerde enflasyon kadar ayarlamaya gideceğiz."

ASGARİ ÜCRETTE YÜKÜN BÜYÜĞÜ İŞVERENDE OLACAK

Şimşek, AK Parti'nin asgari ücret vaadi ile ilgili olarak ise diğer partilerin gerçeklerden uzak yarışa girdiğini belirterek "Artışın bazı sektörlere olumsuz etkisi olabilir. Yükün büyük kısmı işverinin üzerinde olacak." dedi. "Türkiye şu anda şoklara büyük bir direnç gösteriyor. Türkiye'nin rekabet gücünü, istihdamını, yatırımını bir o kadar önemsiyoruz" diyen Şimşek, taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda ise "Taşeron işçileri kadroya alacağız. Asli işi yapanları kadroya alacağız, Sağlık Bakanlığı'nda yemek işiyle uğraşanları asli işleri olmadığı için kadroya almayacağız. Güvenlik işi de Sağlık Bakanlığı'nın işi değil. Yan işlerde taşeron işçilik devam edecek ama taşeron işçilerin durumu iyileştirilecek" dedi. Maliye Bakanı, "Koalisyon kurulursa maalesef krizlere gebe olacak." şeklinde konuştu. Yaşanan teör olaylarının ekonomiye etkisi konusunda da Şimşek, "Şu anda Doğu'da ekonomi can çekişiyor. Demokrasi şiddetle birlikte yaşayamaz." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz