'Söylemi ile eylemi farklı'

Fitch Kıdemli Ülke Notları Direktörü Gamble TCMB'nin söyledikleri ile yaptıkları arasında fark olduğunu söyledi.

25.01.2016 15:29:130
Paylaş Tweet Paylaş
'Söylemi ile eylemi farklı'
Fitch Kıdemli Ülke Notları Direktörü Paul Gamble Merkez Bankası'nın söyledikleri ile yaptıkları arasında fark olduğunu, bundan da endişe duyduklarını belirtti. Gamble Merkez Bankası'nın politikaları üzerinde nelerin etkili olduğunun da net olmadığını söyledi.

Gamble, "Yol haritasına baktığımızda Fed faizleri artırmaya başladığında Merkez Bankası normalleşmeye başlayacağını söylemişti. Banka, yapacağını söylediği şeyi yapmadı. Her toplantıda farklı şeyler açıklanıyor. Bu da bizim endişelerimizi artırıyor" diye konuştu. TCMB için iletişimini netleştirmenin bundan sonra daha önemli olacağını söyleyen Gamble enflasyonun da yüzde 8-9 bandında dolaşacağını, yüzde 10'a ulaşmasının da muhtemel olduğunu söyledi.

Öte yandan, Fitch, Türkiye'de katılım bankalarının verdiği kredilerdeki artışın 2016'da, yeni faaliyete geçecek bankalar ve artan penetrasyon düzeyinin desteğiyle sektör ortalamasının üzerinde seyretmesinin beklendiğini belirtti. Fitch tarafından yayımlanan raporda, Bank Asya ASYAB dışarıda bırakıldığında katılım bankalarının kredilerinin geçen yılın ilk yarısında yüzde 34 arttığı, buna karşılık bankacılık sektör genelinin yüzde 25'te kaldığı ifade edildi. Raporda, "Fitch sektörde kredilerde bu yıl yüzde 15-20 büyüme bekliyor" denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz