"Söz verdik, 1300 TL olacak"

Maliye Bakanı Şimşek, "Asgari ücrette söz verdik, 1300 lira yapılacak. Soru işareti olmasın, tereddüt yok." dedi.

6 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Söz verdik, 1300 TL olacak"
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı. Şimşek, "Bütün vaatlerimizin arkasındayız. Mahsurlu bulduğumuz bazı hususları dahi söz verdiysek yerine getireceğiz. Tereddüt yok. Yerine getiremeyeceğimiz sözleri vermeyiz. Üstümüze düşen her şeyin teknik hazırlıkları yapılıyor." dedi.

SÖZ VERDİK, 1300 LİRA YAPILACAK

Şimşek "Asgari ücrette söz verdik, 1300 lira yapılacak. Soru işareti olmasın, tereddüt yok. Biz bu taahhütü yerine getireceğiz. İşin yükünün büyük kısmını iş alemi yüklenecek. Devlet bu vaatte bulundu, bütün bu yükü üstüne alsın sağlıklı bir yaklaşım değil. Belli sektörlere yönelik ilave teşvikler gündeme gelebilir. Ama yükün büyük kısmı işverende olacak." dedi. Maliye Bakanı 100 gün içinde taşeron işçilerin durumuyla ilgili de çalışmaların tamamlanacağını söyledi. Şimşek, siyasi belirsizliğin azaldığını belirterek "Kredibilite konuşmalarla azalmıyor. Türkiye'nin önünde muazzam bir fırsat var. Umarım tüm tartışmalar bir kenara bırakılır. Reform programının çok hızlı ve efektif olarak hayata geçirilmesi lazım. Aslolan reformların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi. Reformlar topyekün ve her alanda olmalı, kamu maliyesi ve vergi gelirlerinin kalitesinin artırılması dahil. Çok kapsamlı yol haritamız var. Anayasal çoğunluğumuz yok, bunu kabul edip uzlaşarak gerekli değişiklikleri yapmalıyız" dedi.

PİYASALAR GEREKLİ KREDİYİ VERİR

Türkiye'nin cari açığının yüksek olduğuna dikkat çeken Şimşek, istikrarın yakalandığını belirterek beklentilerin yükseleceğini söyledi ve şöyle devam etti: "Gelişmekte olan ülkelere göre bizim rezerv düzeyimiz biraz daha yüksek olmalı. Yapacağımız reformlarla beklentiler daha iyileşecek ve bununla piyasalar gerekli krediyi verir. Haziran seçimi sonrası kısır döngüye girmek üzereydik şimdi pozitif döngüyü hızlandıracak reformlar olmalı. Kendi kendini besleyen pozitif döngüye gireceğiz." Şimşek, seçim sonrası bütçe ve OVP'de bir takım ince ayarların olabileceğini ama makro çerçevenin değişeceğine inanmadığını söyledi. Yeni vergi konusunda da konuşan Şimşek, "Bir vergi artışı yok ama maktu vergilerin en az enflasyona göre güncellenmesi lazım, burada büyük sürprizler olmayacak. Gelir Vergisi Tasarısı'nın öncelikli olarak ele alınacağını ümit ediyoruz. Kamu maliyesinde reform yapıp vergiyi tabana yayarak sağlıklı gelirle harcamaların finanse edilmesi önemli" dedi.

PİYASADAKİ OYNAKLIK AZALABİLİR

Dolardaki hareketlilik konusunda ise Şimşek şunları söyledi: "Türkiye'nin risk primi biraz düştü ama küresel riskler devam ediyor. Fed'in faiz artırma ihtimali fiyatlanıyor. Bunlar bütün dünyayı etkiliyor. Çin'deki kaygılar gitmiş değil. Bu şoklara karşı direncimiz artacak. Biz hala dışardan etkilenmeye devam edeceğiz, biz ada değiliz, dışarıya entegreyiz. Bütün küresel risklerle mücadele edecek siyasi istikrarımız ve güçlü hükümetimiz var. Türkiye bu dönemi reform yaparak Fed ve diğer risklere karşı iyi götürebilir, piyasadaki oynaklık azalabilir." Milli Piyango'nun özelleştirme süreci konusunda da konuşan Maliye Bakanı, "Milli Piyango özelleştirmesinde para ödenirse özelleştirme olur, kimseye özel muamele getirmeyeceğiz, olmazsa yeni ihale açılır. Özelleştirmeleri hızlandırmaya devam edeceğiz" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.