S&P'den Türkiye açıklaması

S&P, 2016'da Fed'in faiz artırımına gitmesiyle uluslararası likiditenin sıkışlaşmasına ilişkin riskler olduğunu belirtti

11 ARALIK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
S&P'den Türkiye açıklaması
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'den uzun genel seçim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte siyasi belirsizliğinsona erdiğini, ancak hala 'negatif' olan kredi notu görünümünün değişmesi için atılması gereken adımlar olduğunu bildirdi.

S&P, gelişmekte olan piyasaların kredi notları için hazırladığı2016 değerlendirmesinde Türkiye'nin BB+ olan kredi notunun görünümünün 'negatif'ten 'durağan'a yükseltilmesi için görmeyi beklediklerine işaret etti.

Kasım ayında seçimlerin AKP'nin parlamentoda büyük çoğunluğuelde etmesiyle birlikte siyasi belirsizliği ortadan kaldırdığını ifade eden S&P, ancak kredi analizleri için siyasi belirsizlikten daha önemli konunun Türk ekonomisinde yeniden dengelenmeyi sağlayacak olan ve uzun süredir ertelenen reformların uygulamaya geçirilmesi olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin cari işlemler açığını finanse etmek ve yurt içi büyümeyi artırmak için dış borçlanmanın yarattığı sermaye akışına bağımlı olduğuna dikkat çeken S&P, bunun yüksek net borç ve büyük refinansman ihtiyacını ortaya çıkardığını belirtti.

Türkiye'nin not verdikleri gelişmekte olan ülkeler arasında en zayıf dış profile sahip ülkelerden biri olduğu görüşünü taşıdıklarını belirten S&P, bu nedenle Türkiye'nin bir taraftan işgücüdeki hızlı büyümeyi absorbe etmek için yeterli ekonomik büyümeyi sürdürürkendiğer taraftan dış borç finansmanına bağımlılığı azaltacak etkin reformlar uygulamasının görünümün 'durağan'a revize edilmesine yol açabileceğini vurguladı. S&P, dana önce hanehalkı tasarruflarını teşvik edecek ve dış enerji bağımlılığını azaltacak reformlar önerdiklerini de hatırlattı.

Türk ekonomisinde yeniden dengelenme sürecinin TCMB, BDDK gibi bağımsız kurumlar üzerinde baskının azaltlmasıyla da desteklenebileceğini belirten S&P, bağımsız kurumların üzerinde baskının son yılarrda arttığını vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.