"Varlık alım programı sürdürülecek"

ECB Başkanı Draghi: Aralık ayı sonuna kadar uzatılan varlık alım programı daha sonra da devam ettirilecek.

27.04.2017 16:08:480
Paylaş Tweet Paylaş
"Varlık alım programı sürdürülecek"
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Banka'nın faiz kararı sonrası basın toplantısı yaptı.

ECB önlemlerinin koşullara bağlı olarak süreceğini bildiren Draghi, "Varlık alımlarımızı yeni aylık seviyemiz olan 60 milyar düzeyinde aralık sonu veya daha ileriye yönelik devam ettireceğiz. Enflasyonda kalıcı düzelme görene kadar varlık alımı devam edecek" diye konuştu. Draghi açıklanan verilerin toparlanmada güçlenmeyi teyit ettiğini belirtti.

Draghi, "Manşet enflasyonu desteklemek için oldukça ciddi derecede parasal elverişliliğe hala ihtiyaç vardır. Devam eden borçlanma şartlarımız hem hanehalkı lehine bir ortam yaratma hem de Euro Bölgesi toparlanmasına destek vermektedir. Faiz oranlarının aynı seviye veya daha düşük seyretmesini bekliyoruz. Enflasyonu hedefe yükseltmek için çok olumlu finansal koşullar gerekli" ifadelerini kullandı.

Faiz oranlarını değiştirmedi

ECB'nin bugünkü toplantısının ardından, faiz oranının yüzde 0,00 olarak devam etmesi kararı verildi. Analistlerde, ECB Para Politikası Kurulu'nun faiz oranını değiştirmeyeceğini tahmin ediyorlardı.

ECB, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren mevduat oranını yüzde -0,40, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu. Piyasa beklentisi de mevduat ve marjinal faiz oranının değişmeyeceği yönündeydi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz