Yolsuzluk rakamları dudak uçuklattı

IMF Başkanı'nın ekonomik gelişmeyi engellediğine vurgu yaptığı yolsuzlukla ilgili olarak açıkladığı rakamlar çarpıcı.

12.05.2016 16:13:090
Paylaş Tweet Paylaş
Yolsuzluk rakamları dudak uçuklattı
IMF Başkanı Lagarde'nin ekonomik gelişmeyi engellediğine vurgu yaptığı yolsuzlukla ilgili olarak açıkladığı rakamlar dudak uçuklattı.

DW'nin haberine göre, rüşvetçilik ve yolsuzluk ahtapotun kolları gibi bütün dünyayı sarıyor. Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde Londra'daki yolsuzlukla mücadele zirvesinden önce yaptığı açıklamada her yıl dünya genelinde 1,3 ila 1,75 trilyon Euro tutarında rüşvet ödendiğini söyledi.

Lagarde, yolsuzluğun ekonomik gelişmeyi engellediğini ve küresel büyüme hızını yaklaşık yüzde 2 oranında frenlediğini dile getirdi.

Para Fonu Başkanı yolsuzluğun sadece ekonomiyi olumsuz etkilemekle kalmayıp, hilekârlık yüzünden sosyal yardım programlarına yeterli kaynak ayrılamadığını, çevrenin korunmasıyla ilgili kuralların da yeterince uygulanamadığını ifade etti. Christinne Lagarde kalkınma halindeki ülkelere önyargılı bakılmasıyla ilgili olarak da, yolsuzluğun kültürel bir problem olduğu görüşüne katılmadığını ve yolsuzluğun bazı az gelişmiş ülkelerde gelişmiş ülkelerdeki kadar yaygın olmadığını belirtti.

Cameron: ‘Uluslararası bildiri imzalayalım'

40'ın üzerinde ülkenin katıldığı Londra'daki yolsuzlukla mücadele zirvesinde AlmanyaAdalet Bakanı Heiko Maas tarafından temsil ediliyor. Britanya Başbakanı David Cameron, bütün devletlerin işbirliği yükümlülüğü üstlenip, yolsuzluğun fakirlik ve terörizm ile mücadeleyi baltaladığını onayladıklarına dair bir bildiri imzalamalarını istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz