Dünya pırlanta liderliği yakın

Krizin etkilerinden kurtulan mücevherat sektörü 2010 için umutlu.

17.07.2015 20:48:270
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya pırlanta liderliği yakın
Türkiye, yıllık 249 tonluk altın talebiyle dünyada altın talebi en yüksek 4’üncü ülke. Üretim ise yıllık 1 milyar doları aşmış durumda. Emek yoğun bir sektör olan mücevheratta, bugün ülke genelinde 20 büyük oyuncu ve 5 binden fazla orta ve küçük ölçekli üretici bulunuyor. Türkiye, dünyanın en büyük 5 mücevher pazarından biri. Yıllık üretim kapasitesi altında 400, gümüşte ise 200 ton civarında. Ancak küresel kriz, Türk mücevhercilerini de olumsuz etkiledi.
2008 yılında 1,5 milyar dolar civarında olan altın ve mücevher ihracatı, 2009’da 1 milyar dolara geriledi. Buna rağmen Türk Mücevhercileri Birliği (JTR) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Koçak, 2010’un ilk 4 ayındaki rakamlar ın umut verici olduğunu belirtiyor. Bu da sektörün krizin etkilerinden yavaş yavaş kurtulmaya başladığını gösteriyor. Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılda dünya lideri olabilecek kapasitede olduğunu söyleyen Koçak’ın değerlendirmesi şöyle: “Bu yılın ilk aylarında yüzde 25’lik artış var. Bu artış, iç pazarda yüzde 10-20 civar ında. Altın fiyatlarının yükselmesi iş hacmini düşürüyor. Fakat yılın sonunda yüzde 15-20 düzeyinde artış yakalanabilir. Türk mücevherat sektörü, dünya pırlanta liderliğine sadece birkaç adım uzaklıktadır. Ancak ÖTV nedeniyle sektörümüz bu yarışta potansiyelini tam anlam ıyla gerçeğe dönüştüremiyor.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz