Enerjide gelişmekte olan ülkeler öne çıkacak

Fatih Birol, küresel enerji piyasalarının mevcut durumu ve geleceğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerjide gelişmekte olan ülkeler öne çıkacak


ÇİN'İN PETROL TALEBİ ARTACAK

Uzun vadede petrol talebinde yüzde 15 oranında artış bekleniyor. Bu artışın, gelişmekte olan ülkelerde ulaştırma sektöründeki gelişmelerden kaynaklanacağı belirtiliyor. Bugün Amerika'da her 1000 kişiden 700'ünün, Avrupa'da ise 1000 kişiden 500'ünün otomobili bulunuyor. Oysa Çin'de baş döndürücü talep artışına rağmen hala 1000 kişiden sadece 30'unun, Hindistan'da ise 17'sinin otomobili bulunuyor. Bu gibi ülkelerde gelir seviyesi arttıkça otomobil satışlarının artış göstereceğini söyleyen Birol, şunları ekliyor: "Kişi başına düşen araba sayısı artacak. Dünya toplam petrol talebindeki büyümenin yarısı sadece Çin'den gelecek. Çin 2035 yılında bu kadar büyük petrol talebi patlaması yaşadığı zaman oradaki araba sayısı bugünkü Avrupa'nın yarısı olacak. Bizim tahminlerimize göre 2015 yılında gelişmekte olan ülkelerde imal edilecek araba sayısı, ilk defa gelişmiş ülkelerde üretilen araba sayısını geçecek. Hatta şöyle bir trend görüyoruz, gelişmekte olan ülkelerde üretilen otomobillerin gelişmiş ülkelere ihracatı da artacak."

PETROL 175 DOLARI BULABİLİR
Ortadoğu ve Kuzey Afrika petrol üretiminin kalbi. Bu ülkeler dışındaki önümüzdeki beş yıl içinde üretim artışının hızlı bir şekilde olacağı ikinci bir adres yok. Bu ülkelerin, dünya petrol talebini normal şartlarda karşılamak için her yıl 100 milyar dolarlık yatırım yapması gerekiyor. Bunun yapılması durumunda 2015'e kadar dünya petrol fiyatlarının 100-110 dolar seviyesinde seyretmesi bekleniyor. Ancak enerji çevrelerinin, Arap Baharı ve son haftalarda yaşanan politik gelişmeler nedeniyle bu yatırımların zamanında yapılmamasından kaygı duyduğunu dile getiren Birol, şunları ekliyor: "Arap Baharı'nı yaşayan birçok hükümet, petrole yatırım için ayıracakları paralarını sosyal harcamalara yönlendiriyor. Bazı ülkelerde ise petrol piyasaları konusunda daha çok içe kapanma ve kendi ulusal politikalarını izleme yönünde bir eğilim var. Petrol üretimini daha yavaş artırma eğilimindeler. Bu da petrol piyasalarında sıkışıklığa neden olacak. Öte yandan yatırımlar 66 milyar dolar seviyesinde yapılırsa bu bölgedeki petrol üretimi çok daha az artacak ve petrol fiyatlarının 2015 yılında reel olarak 150 dolar, nominal olarak 175 dolara ulaşabileceğini düşünüyoruz."

"TÜRKİYE NÜKLEERDE GEÇ KALDI"
Birol, Türkiye için de değerlendirmelerde bulunuyor. Özellikle nükleer enerjinin Türkiye için çok önemli bir opsiyon olduğunu düşünen Birol, şunları ekliyor: " Nükleer tabi ki tek başına Türkiye'nin enerjisini kurtaramaz ama çözüm için önemli adımlardan bir tanesi. Bugün eğer nükleere hemen karar versek ki hükümet buna karar verdi, bence çok olumlu bir karar. Bunun meyvelerini 6, 7, 10 yıl sonra alacağız. Ama şimdiden başlamak lazım son derece geç bile kaldık. Nükleeri, enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerjiyi mümkün olduğu kadar çabuk ve çok miktarda yapmamız lazım ki enerjideki dünya arz sorunundan daha az etkilenelim. Türkiye ekonomisinin fiyat artışlarından en az şekilde etkilenmesi için bu şart."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz