Fiyatlarda artış bekleniyor

90'larda Rusya odaklı büyüyen sektör, krizlerle birlikte pazar çeşitliliğine yöneldi.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fiyatlarda artış bekleniyor
(Ayakkabı)

TÜKETİM 2,5 ÇİFT Sektör, dünya da 500 milyon çift üretim kapasitesi ile 9'uncu, Avrupa'da ise italya ve ispanya'nın ardından 3'üncü sırada. 2009'da krizle birlikte yüzde 16 küçülen pazarda, geçen yıl yüzde 4,7'lik büyüme yaşandı ve sektörün büyüklüğü 4,4 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde ihracat da arttı. 2009'da 56 milyon çift olan ihracat, 2010'da 71,5 milyona yükseldi. Buna karşın ithalat 41 milyon çift oldu. Ancak Türkiye hala kişi başına düşen 2,5 çift ayakkabı tüketimi ile gelişmiş ülkelerin gerisinde.

DERİ PAHALILAŞTI
90'larda Rusya odaklı büyüyen sektör, krizlerle birlikte pazar çeşitliliğine yöneldi. Orta Avrupa, Balkanlar, Afrika ve Ortadoğu'ya ayakkabı ihracatı arttı. Pazar çeşitlemesini gerçekleştiren, markalaşma yatırımını yapmaya başlayan sektörün bu yıl en büyük sorunu ise deri fiyatlarındaki artış. Deri ayakkabı fiyatlarının yüzde 20-30 arasında artması bekleniyor. Diğer sorunlar ise aşırı değerli kur politikası, istihdam yükleri, yetişmiş eleman sorunu, tasarım kapasitesinde yetersizlik olarak sıralanıyor.

TÜKETİM ARTACAK
Deri ayakkabı satışlarında artış bekleniyor. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı islam Şeker, şu değerlendirmeyi yapıyor: "Önümüzdeki yıl, kişi başına düşen ayakkabı tüketiminin 2,5'tan 3'e çıkmasını bekliyoruz. Ayak sağlığına zararlı ürünler üreten Uzakdoğu kesinlikle rakibimiz değil. Bizim amacımız, ayakkabıda italya ve ispanya gibi moda ve marka yaratan üretici ülkelerin yerini almak. Önümüzdeki dönemde Türkiye'den dünya çapında ayakkabı markaları çıkacağına inanıyorum."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz