Güç birliği yaptı

İhracatta azalış trendi...

9.02.2017 11:55:230
Paylaş Tweet Paylaş
Güç birliği yaptı
FERMUAR
DURAĞAN

Fermuar sektörü 2015 yılına dek 10 yılda sürekli büyüme gösterdi. Özellikle anti-damping uygulamaları sonucunda fermuar üretimi çeşitlendi. Üretici sayısı nicelik yönünden arttı. Ancak fermuarın nihai bir ürün olmaması dolayısıyla küresel ekonomide, özellikle hazır giyim sektöründe yaşanan olumsuzluklar lokal pazarı etkiledi. Sektör 2015 yılını iç pazarda durağan geçirdi.
TEDBİRLER
Sektörün önde gelen şirketleri ulusal ve global risklerle mücadele kapsamında maliyetlerini azaltmak ve rekabet gücünü artırabilmek için belirli üretim departmanlarını birleştirerek güç birliğine gitti. Bu girişimler sonucunda bölgenin en etkin, en güçlü ve en büyük yatırımları ortaya çıktı. Maliyetler daha optimum seviyelere ulaştı.
DARALMA
Sektörün 2015 yılında ihracatta yaşadığı yaklaşık yüzde 17’lik daralmanın 2016 yılında da sürmesi öngörülüyor. Sektör ihracatını iyileştirmek için önümüzdeki dönemde know-how altyapısını dış ülkelerde ticari avantaja dönüştürmeye uğraşacak. EMR Fermuar Genel Müdürü Ömer Özpehlivan, “İnovasyondan uzak bir altyapının sektörün geleceğinde yeri yok. Önümüzdeki 5 yılda ancak kreatif, yenilikçi, çevreci ve verimli çalışabilen şirketler varlıklarını koruyabilecek” diyor.

KİMYA
YENİ PAZAR PEŞİNDE
ZORLU YIL

Küresel ekonomideki yavaşlamanın olumsuz etkisiyle 2015 yılı kimya sektöründe gerek ihracatçılar gerek sanayiciler açısından kolay geçmedi. Sektörün ihracatı bir önceki yıla göre miktarda yüzde 12,59 artarak 17,3 milyon tona ulaşırken, Euro-Dolar paritesinin etkisiyle değerde yüzde 13,4 azalışla 15,5 milyar dolar oldu.
BAĞIMLI
Hammaddede yüzde 80’lere varan oranda dışa bağımlılık ve yatırım teşviklerindeki yetersizlik sektörün en önemli eksileri arasında. İhracatçıların önündeki vize engelini ortadan kaldıracak yeşil pasaport kararı ve DFİF (Destekleme Fiyat İstikrar Fonu) desteğinin 3 kattan fazla artırılarak 850 milyon TL’den 3 milyar TL’ye yükseltilmesi ise sektörün ihracatına pozitif etki edecek olumlu gelişmeler.
İHRACAT
2016 yılı kimya ihracatının 2015 rakamlarıyla benzer seviyede gerçekleşmesi bekleniyor. Sektör mevcut ihracat pazarlarındaki kayıplarını AB ülkelerine olan ihracat artışıyla dengelemeye çalışsa da ihracattaki sürekliliği pazar çeşitlenmesine giderek sağlaması gerekiyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı (İKMİB) Murat Akyüz, “Özellikle Afrika Sahra altı kilit noktalardan bir tanesi. Uzakdoğu’da Vietnam, Kamboçya gibi potansiyeli yüksek pazarlara yoğunlaşmamız gerekiyor” diyor.

MOBİL AKSESUAR
"AKILLI" BÜYÜYECEK
KATEGORİ

Türkiye’de toplam mobil aksesuar pazarının son kullanıcı fiyatlarıyla yaklaşık 2 milyar TL büyüklüğünde olduğu, 2015 yılında ise pazarın yüzde 15 büyüdüğü tahmin ediliyor. Sektör 4 grupta değerlendirebilir; Bunlardan ilki mobil cihaz üreticilerinin kendi orijinal ürünleri, ikincisi kalite standartlarına uygun üretilen, yasal ve teknik değerlendirmelerden geçmiş markaların ürünleri, üçüncü ve dördüncü grup ise daha çok kayıtsız, markasız ya da kopya ürünler.
TEHDİT
Sektörü olumsuz etkileyen en önemli konu genellikle yasal olmayan yollarla Türkiye’ye getirilen mobil aksesuarlar. Bu ürünler hem kullanıcı sağlığını hem de ekonomiyi tehdit ediyor. Ancak yine de mobil ürünlerde daha çok üst segmenti tercih eden tüketicilerin aksesuarlarda da tercihinin ucuz ve kalitesiz ürünlerden lüks ürünlere doğru kaydığı görüşü hâkim.
HEDEF
Akıllı cihaz satışlarındaki artışla beraber mobil aksesuar pazarının da büyümesi öngörülüyor. Ancak pazarın garantisiz, gayri resmi yollarla ithalatı yapılan ürünlerden temizlenmesi gerekiyor. Tesan Genel Müdürü Rüştü Arseven, “2016 sonu ve 2017 yılında da iç pazardaki satışları artırmaya ve ihracata ağırlık vereceğiz. Ülkemizden güçlü bir Türk markası çıkmasını arzuluyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz