Hızlı büyüme sürüyor

Türkiye’deki kiralık araç sayısı 2010 itibarıyla 250 bine ulaştı.

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hızlı büyüme sürüyor

(ARAÇ KİRALAMA)
CİRO 2 MİLYAR DOLAR  Geçen yıl 1,5 milyar dolar olan sektörün toplam cirosunun ise yıl sonunda yüzde 33 oranında artarak 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Başta turist ve şirketlere günlük araç kiralama hizmeti vererek gelişen sektör, büyümesini 2001 krizinde operasyonel kiralamayla yakaladı. Bu hizmet sayesinde şirketler uzun dönemli araç kiralama imkanıyla tanıştı. Ekonomik krizden sonra tasarruf amacıyla uzun dönemli araç kiralayan şirket sayısı da arttı.

YASAL DÜZENLEME EKSİK Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) 100 üyesi bulunuyor. Sektöre ise 5 büyük şirket yön veriyor. Vergisel ve finansal avantajlar sektörün en önemli artıları. Uçak yolculuğunun ucuzlamasıyla artan günlük kiralama da potansiyeli artırıyor. Sektörün en büyük sorunu ise yasal düzenlemelerin olmaması. Uygunsuz koşullarda hizmet veren araç kiralama şirketleri, sektörün imajını olumsuz etkiliyor.

100 BİN YENİ ARAÇ Kısa dönem kiralamada en büyük problem ruhsat sahipliği. Mengerler Kiralama Pazarlama ve Operasyon Yöneticisi Aynur Çeltik Kesenci, “Ruhsatların kiralama olarak belirtilmemesi nedeniyle kiralık araçların trafik ya da suça karışma oranı yüksek” diyor. Kesenci, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Sektör büyüme aşamasında ve eşine az rastlanır bir büyüme hızına sahip. Kanuni düzenlemelerin yapılması şart. 2011 hedefimiz 350 bin araca ulaşmak.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz