İhracat nasıl etkileniyor?

Merak edilenleri Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye sorduk.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhracat nasıl etkileniyor?

3- Bölge ülkelerle olan dış ticaretimizde en önemli pazarlar hangileri?
İran en önemli pazar olarak ortaya çıkıyor. İran, 2012 verilerine göre en fazla ihracat yaptığımız 3’üncü, en fazla ithalat yaptığımız 6’ncı ülke olmuştu. 2012 itibarıyla İran’la 22 milyar dolara ulaşan bir dış ticaret hacmimiz var. Irak da ihracatımızda çarpıcı bir örnek olarak öne çıkıyor. 2002’de Irak’a ihracat yapmıyorken, 2012 yıl sonu itibarıyla yıllık 10,8 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaştık. Irak, toplam ihracatımızdan aldığı yüzde 7,1 payla en fazla ihracat yaptığımız 2’nci ülke konumuna yükseldi.

4- Türkiye, bu ülkelerle en çok hangi sektörlerde dış ticaret yapıyor?
Sektörel değerlendirme olarak ihracatçılarımızın da dikkatini çekmesi açısından ülke bazlı ağırlıklı sektörleri sıralamak istiyorum. Irak’a en fazla hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar, çelik, kimyevi maddeler ihraç ediyoruz, İran’a çelik, kimyevi maddeler ve otomotiv; Birleşik Arap Emirlikleri’ne kimyevi maddeler, çelik, değerli maden, hazır giyim-konfeksiyon ve elektrikelektronik, İsrail’e çelik, otomotiv, elektrik, elektronik; Lübnan’a çelik, hububat ve kimyevi maddeler; Ürdün’e kimyevi maddeler, çelik, hububat bakliyat Yemen’e ise çelik, hububat ve kimyevi maddeler sektörlerinde ihracat yapıyoruz.

5- Peki bölgeyle ticari ilişkisi olan Türk şirketi sayısı yaklaşık nedir?
Kuzey Irak’ta irili ufaklı 1.500, İran’da çoğu ithalat ve ihracatla ilgilenen 100’e yakın Türk firması faaliyet gösteriyor. Ortadoğu bölgesine aktif ihracat yapan 4 bin 300’den fazla ihracatçımız var. Toplamda son 3 yılda Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesine 10 bine yakın firmamız ihracat gerçekleştirdi.

6- Sizce bu ülkelerle çalışan Türk şirketlerini etkileyecek en önemli riskler hangileri?
Güvenlik zafiyetlerinin oluşması, siyasi istikrarsızlığın getireceği finansal sıkıntılar, ülke ekonomisindeki istikrarsızlıktan dolayı talepte düşüş. Türk şirketlerimizi etkileyecek en önemli riskler. Örneğin Mısır ve Suudi Arabistan’a yönelik taşıma faaliyetlerinin aksaması, bölgeye yaş meyve ve sebze ihracatı yapan Türkiye’deki ihracatçıları büyük sıkıntıya sokabilir. Bölgedeki hareketliliğin bir süre daha devam edeceğini düşüyoruz, İhracatçılarımız her zamanki gibi dikkatli olacaklardır.

7- Peki en riskli Arap ve Ortadoğu ülkeleri hangileri? Neden?
Suriye bu dönemde en riskli Ortadoğu ülkesi olarak ön plana çıkıyor. Suriye ile yaşanan sorunlar sonrası bölgeye yapılan taşımacılık sıkıntıya girdi. Bilhassa Ortadoğu ülkelerine ihracat için alternatif güzergah bulunması işadamlarına bir nebze nefes aldırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz