İhracat nasıl etkileniyor?

Merak edilenleri Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye sorduk.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhracat nasıl etkileniyor?

8- Türk şirketleri bu dönemde nasıl bir strateji izlemeli, nelere dikkat etmeli? Özellikle hangi parametrelere bakmalılar?
Şirketlerimize bu dönemde alternatif nakliye yollarını tespit etmelerini, mevcut pazar paylarını korurken bir taraftan da pazar çeşitlendirme stratejilerine devam etmelerini tavsiye ediyoruz. Ayrıca riskleri çok iyi değerlendirmek ve tedbir almak da büyük önem taşıyor. Ortadoğu ülkelerinde bizim müşteri ya da pazar bulma konusunda sıkıntımız yok. O coğrafyada kaliteli Türk malı imajına sahibiz ancak malı gönderme ve müşteriye teslim etme noktasında sıkıntılarımız bulunuyor. Diğer bir deyişle en büyük sıkıntımız zamanında nakliye yapamamak. Dolayısıyla nakliye konusundaki sıkıntıların çözülmesini oldukça önemli görüyoruz.

9- Bu riskli dönem fırsata nasıl dönüştürülebilir?
Ortadoğu bölgesi yeniden yapılanma döneminde petrol dışı üretime odaklandı. İşte bu yüzden tüm sanayi sektörlerimiz için önemli ticaret ve yatırım fırsatları bulunuyor. Bu coğrafyadaki en önemli avantajımız. Türk mallarına karşı yüksek kalite ve güven algısının getirdiği olumlu imaj. Bu imajın getirdiği fırsatlardan yararlanmalıyız. Biz bu riskli dönemi fırsata dönüştürerek Ortadoğu pazarında daha fazla yer almaya ve bu ülkelerle olan dış ticaret ve ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Türk şirketleri, Ortadoğu’da daha fazla yatırım yapmaya ve hizmet vermeye hazır. Ortadoğu’ya barış getirmekten söz ediyorsak, bunun yolu ticaret ve yatırımdan geçiyor, Savaşın ve gözyaşının yerini artık ticaret, yatırım almalı. Ticari ilişkilerimizi daha sıcak ve yakın tutarak diğer ülkelere göre daha iyi bir pozisyon alabiliriz.

10- Mısır’daki darbeyle birlikte iş dünyasının bölgeye bakışı nasıl değişti? Beklentiler ne yönde?
Körfez bölgelerine ihracat, Suriye krizi nedeniyle Mısır üzerinden yürüyordu. Deniz yoluyla Mısır üzerinden Afrika ve Ortadoğu’ya ulaşan ihracatçılarımızın Ortadoğu ve Afrika pazarına mal ulaştırması noktasında Süveyş Kanalı en uygun yol olduğu için Mısır’da yaşanan gelişmeler nakliye konusunda ihracatçılarımızı farklı bir çözüm arayışına yönlendirmiş durumda. Yaşanan gelişmelerden dolayı Ro-Ro seferlerinde aksamalar yaşandı ve yüzlerce tırın Mısır ve Mısır üzerinden taşıma yapılan Suudi Arabistan limanlarında mahsur kalma riski gündeme geldi. Gemi geçişlerinde aksamalar yaşandı. Ancak şu anda normalleşme sağlanmış durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz