Kurallı büyüyecek

Üretimde istikrarlı artış

19.01.2017 14:45:460
Paylaş Tweet Paylaş
Kurallı büyüyecek
ALÜMİNYUM
İYİMSER İLERLİYOR
BAĞIMLI
4 milyar dolarlık iş hacmi olan Türkiye alüminyum sektörü son yıllarda hadde ve ekstrüzyon odaklı yatırımlar sayesinde global seviyedeki kapasitelere ulaştı. Türkiye alüminyum yarı mamul üretimi, 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 6 artış gösterdi. Hammaddede dışa bağımlı olan sektör, alüminyum ürünlerinde ise ithalatın 3 katı seviyesinde ihracat yapıyor.
REKABET Sektör hammadde açısından birincil alüminyumda yüzde 95, ikincil alüminyumda ise yüzde 85 oranında ithalata bağımlı. 2015’ten itibaren alüminyum hammaddelerinin cinsine göre yüzde 3-6 arasında gümrük vergisi uygulanmaya başlanması da Türkiye’nin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü zayıflatıyor. Çinli üreticilerin çok düşük fiyatlarla ihracat yapması da haksız rekabet koşulları oluşturuyor.
TÜKETİM Avrupa’da kişi başına tüketim 25-30 kg iken Türkiye’de 10-15 kg arasında olması sektörün büyüme potansiyeline bir işaret olarak görülüyor. Pazarın 2015-2020 arasında yıllık ortalama yüzde 4,4 büyümesi bekleniyor. Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği (TALSAD) Başkanı Ali Kibar, “Artan şehirleşme ve gelir düzeyi ile birlikte yüzde 100 geri dönüştürülebilirlik, hafiflik, ısı iletkenliği gibi üstün özellikleri sayesinde alüminyum kullanımı da artacaktır” diyor.

TREYLAR
DURGUNLUK DÖNEMİNDE

İLK 10’DA 60 bin adetlik kurulu kapasitesiyle Türkiye treyler pazarı 2015 yılında trafik kayıtları açısından Avrupa’nın üçüncü büyük pazarı olurken, dünyada ilk 10 içinde yer aldı. Bununla birlikte 2011-2013 yılları arasında yüzde 9’luk bir küçülme yaşayan sektör, devam eden yıllarda hemen hemen aynı büyüklükte (750 milyon dolar) kaldı.
YÖNETMELİK Sektör, tehlikeli madde taşımacılığının tamamıyla ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Taşınması) yönetmeliğine uygun araçlarla yapılabilmesi için devletten ADR’li araçlara yatırım yapanlara teşvik vermesini bekliyor. ATP (Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı) yönetmeliği standartlarının etkin uygulanması da hem treyler hem taşımacılık hem de gıda ihracatı sektörlerini geliştirecek.
VİZYON Sektör 2016 sonunda da büyüme beklemiyor. Ancak devam eden yabancı yatırımcı ilgisi nedeniyle önümüzdeki dönemde daha fazla yatırım alabileceği öngörülüyor. Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER) Genel Sekreteri Ayhan Eryazar , “Önümüzdeki 5 yılda en önemli hedeflerimiz, Türkiye’nin treyler üretiminde Avrupa’nın üretim merkezi olması ve ihracatımızın milyar dolarlı rakamlara çıkarılması” diyor.

YAZILIM
HEDEFİ AVRUPA PAZARI
CİRO
Sektör 2015 yılını Türkiye’ye giriş yapmaya çalışan yeni oyuncular, yerel ERP üreticilerinde gerçekleşen satışlar ve satın almalarla oldukça dinamik geçirdi. E-defter, e-fatura uygulamalarının satışı ve eski versiyonların uyumlu versiyonlara yükseltilmesi nedeniyle, sektör hızlı bir büyüme elde etti. 2011 yılında 1,3 milyar TL büyüklüğü olan yazılım pazarı 4 yılda yüzde 646 büyüyerek 9,7 milyar TL’lik toplam ciroya ulaştı.
BEKLENTİ Teknoparklarda yer alarak yazılım geliştirmek isteyen işletmeler için ciddi dezavantajlar söz konusu. Kira bedeli, işletme maliyeti gibi unsurların yanı sıra teknoparkların başvuru yapan firmalardan beklentilerinin oldukça yüksek olması girişimcileri zorluyor. Teknoparkların sayısının artırılması ve şartların iyileştirilmesi sektörün beklentileri arasında.
POTANSİYEL Türkiye yazılım ihracatında 2023 hedefi 10 milyar dolar. Ancak sektörün 2016 yılsonu ihracat beklentisinin 1,7 milyar TL civarında olması daha alınacak çok yol olduğunun bir göstergesi sayılıyor. EMS Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Balo, “Bu rakam ülke sektör performansımızın 3 katı gerisinde. Yüzümüzü Ortadoğu’dan öte Avrupa ülkelerine çevirmemiz gerekiyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz