Şekerleme 2023 hedefini yakalayacak

4 yılda ihracatı yüzde 69 arttı...

26.11.2015 12:43:090
Paylaş Tweet Paylaş
Şekerleme 2023 hedefini yakalayacak
MEDİKAL
AR-GE YETERSİZ
İHRACATI ARTTI

Türkiye ihracatında büyük paya sahip kimyanın en hızlı gelişen alt gruplarından biri olan medikal sektörünün ihracatı son 4 yılda yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi. 2014’te ise sektörün ihracat artış oranı yüzde 15 olarak gerçekleşti. 2014 yılında yaklaşık 891 milyon dolar olan ihracat, 2015 yılının Ocak – Haziran döneminde 411 milyon dolara ulaştı.
KNOW-HOW YÜKSEK
Kaliteli üretim, girişimcilik gücünün yüksekliği, sektörde önemli bir bilgi birikiminin olması sektörün önemli artıları arasında. Ar-Ge kültürünün sektör geneline yayılamaması, sanayi üniversite işbirliğinin yetersizliği, medikal üretim bölgelerinin olmaması ve markalaşma sorunu ise sektörün önemli problemleri olarak sayılabilir.
İNOVASYON HEDEFİ
İhracatın yıllara göre artış göstermesi sektörün geleceği açısından umut verse de ithalatta da artış yaşanıyor. Yerli üretimin desteklenmesinin cari açığın azaltılmasına büyük katkı sağlaması bekleniyor. İKMİB Başkanı Murat Akyüz, “Önümüzdeki 5 yıllık süreçte dışa bağımlılığının azaltılması için Ar-Ge ve inovasyonun geliştirilmesine odaklanacağız” diyor. Bunun yanında sektördeki kalifiye eleman eksikliği de sorunlar arasında yer alıyor. Bu sektörde dışa bağımlılığın azaltılması ise en önemli konulardan biri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz