Yeni hedef 20 milyon kişi

Sektör, her gün 6 milyon kişiye yemek çıkarıyor.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni hedef 20 milyon  kişi


HAZIR YEMEK

Gelecek 7 yılda bu sayının 26 milyona ulaşması bekleniyor. Potansiyeli oldukça parlak. Her yıl ortalama yüzde 10 büyüyen sektörde, 3 bin 500 şirket var. Pazar, 5 büyük oyuncunun elinde. Bunlardan 4’ü, yabancı.
En sıkıntılı dönemlerin yaşandığı 2009’da, sektör krizin etkisiyle yüzde 30 küçülerek 5 milyar dolara geriledi. Küçük oyuncular kapanırken birçok şirket günü kurtarmak amacıyla agresif fiyat rekabetine yöneldi. 2010’da kayıplar bir nebze olsun telafi edilmeye başlandı. Bu yıl ciroda artış bekleniyor.  Zengin Türk mutfağı, hammadde sıkıntısı olmaması sektörün güçlü yönleri arasında. Merdiven altı üretim, haksız rekabet, fiyat politikasında standardın yakalanamaması ve denetimsizlik sektörün zayıf yönlerini oluşturuyor. Ayrıca çoğu işyerinin toplu yemeğe uygun tasarlanmamış olması nedeniyle kupon sistemine geçişin çabukluğu sektörü tehdit eden bir diğer unsur.
Yemekçi Yönetim Kurulu Üyesi Barbaros Bulutoğlu, şu bilgileri veriyor: “Et fiyatlarındaki anormal artışlar nedeniyle fiyat rekabeti kalitenin önüne geçti. Şirketlerin birçoğu ucuz et temin etmeye yöneldi. Köfteye et yerine soya katılıyor. Sağlıklı gıda konusunda sıkıntılar artacak.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz