Yeni oteller açılacak

Türkiye dünya turizminde 7'nci sırada yer alıyor.

1.07.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni oteller açılacak


(TURİZM)

FİYAT ARTIŞI
2009'da 27 milyon olan Türkiye'ye gelen turist sayısı, 2010'da 28 milyona yükseldi. Bu yıl ise daha fazla turistin gelmesi bekleniyor. ilk 4 aydaki rakamlar da bunu gösteriyor. Bu yılın ilk 4 ayında 2010'un aynı dönemine göre turist sayısı yüzde 21 oranında artarak 6 milyona yaklaştı. Bunun sonucunda otellerde doluluk oranları artarken oda fiyatları da ciddi artış gösterdi.

2 BÜYÜK SORUN 2002 ila 2010 yılları arasında turistik işletme sayısı yüzde 63 artarak 645 bini geçti. Son dönemde de turist sayısındaki hızlı yükselişle birlikte yerli ve yabancı gruplar yeni otel yatırımlarını artırdı. Sektörün en önemli sorunu ise turist sayısındaki artışa karşın döviz girdisinin aynı oranda artmaması. En çok döviz girdisini istanbul'a gelen turistler bırakıyor. Kişi başına düşen turist harcaması, ortalama 650 dolar civarındayken istanbul'da bu tutar bin dolar seviyesine çıkıyor. ikinci büyük sorun ise turizm potansiyelinin tam anlamıyla kullanılamaması.

HEDEF İLK 5'E GİRMEK Öngörüler, dünyada turizm sektörünün 10 yılda 1 trilyondan 15 trilyon dolara yükseleceği yönünde. Bu da pazarın 15 kat büyüyeceğini gösteriyor. Türkiye'de de sektörün, döviz girdisi açısından yüzde 6 büyümesi ve 23,8 milyar dolarlık hacme ulaşması bekleniyor. 2011 için turist hedefi ise 30 milyon. TUROB Başkanı Timur Bayındır, hedeflerini şöyle özetliyor: "Turizmi 12 aya ve birçok destinasyona yaymak için çalışıyoruz. En son 'Ramazan istanbul' projesini başlattık. Amacımız Ortadoğu'dan daha fazla turist gelmesini sağlamak. Hedefimiz dünya turizmde ilk 5'e girmek."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz