'Yüzde 2,9 durmak demektir'

Ekonomi Bakanı Zeybekci "Yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir. Hiç kıpırdamamak demektir. Türkiye yüzde 5'in altında bir büyümeye razı olmamalı" dedi.

6.04.2015 15:21:340
Paylaş Tweet Paylaş
'Yüzde 2,9 durmak demektir'
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,, teşvik paketinin iç talebin canlanmasında önemli fonksiyonu olacağını söyledi.

TÜRKİYE'NİN NOTU DEĞİŞECEK Mİ? TIKLAYIN!

Zeybekci "İnteraktif bir teşvik paketi var, ihtiyaca göre değişiklik olabiliyor. Açıklanan yeni paket yatırım indirimlerinin süresini kısaltıyor. Yatırım artık yatırım anından itibaren teşvik ediliyor. Teşvik paketi Maliye Bakanlığı'na yük getirmeyecek. Maliye'nin gelirlerinde bence düşüşten çok artış olacaktır" dedi. Yatırım teşvik oranlarını değiştirmediklerine işaret eden Zeybekci, "Asıl teşvik Doğu ve Güneydoğu'yu uçuracak teşvik çözüm sürecidir" dedi.

CNBC-e yayınında soruları yanıtlayan Zeybekci, Türkiye'nin probleminin inovasyon, ar-ge ve yüksek teknoloji olduğunu belirterek "2014'te ilk defa ar-ge'nin milli gelire oranında yüzde 1'i aştık ama yeterli değil. 2023'te ar-ge'nin milli gelire oranı yüzde 2-2,5'i geçmeli. Teşvikler ve ar-ge bütçesini potansiyelimiz olan alanlarda kullanmalıyız"  şeklinde konuştu.  

YÜZDE 2,9 DURMAK DEMEKTİR
Zeybekci, büyüme oranlarının yeterliliği konusundaki soruya ise şöyle yanıt verdi:  "Çok başarılı bir büyüme gerçekleştirdik. AB'deki 25 ülkeden daha iyiyiz. Dünyada ilk 10 içindeyiz. Ama yüzde 2,9 Türkiye için durmak demektir. Hiç kıpırdamamak demektir. İşsizlik artışta, Türkiye yüzde 5'in altında bir büyümeye razı olmamalı. Yüzde 2,9 yeterli değildir." Zeybekci, 25 bin dolarlık 2023 hedefi için işgücüne yüzde 70 katılım gerektiğini, yüzde 3'ün yeterli olmadığını söyledi.  

BÜYÜMEDE NEGATİF REVİZYON ÖNGÖRMÜYORUM
Zeybekci "Cari açık/GSYH yıl sonunda yüzde 4'e gelecek, artık sorun cari açık değil, büyüme. İlk çeyrekte büyüme yüzde 1,5'lerde gelirse yıl sonu hedefine gidilir. 2015'te büyüme rakamlarında negatif revizyon öngörmüyorum. 2015 yılı büyüme rakamlarının ve dengelerinin güçlü olmasını bekliyorum" dedi. İhracat rakamlarına da değinen Zeybekci, "3 ayda ihracat yüzde 7 düştü, parite geçen yılla aynı olsa yüzde 1 artacaktı. İhracatta parite etkisinin yanında emtia fiyatlarındaki düşme de etkili oldu" dedi. 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz