2023 vizyonu paralelinde ihracatçıyı destekliyoruz

Türk bankacılık sektörü, verdiği hizmetlerle Türk sanayicisini yoğun bir şekilde destekliyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023 vizyonu paralelinde ihracatçıyı destekliyoruz

Kefalet özellikle KOBİ’ler için önemli bir sorun. Bu konuyla ilgili Türkiye finans ne yapıyor?
Teminat üretmekte güçlük çeken KOBİ’lerin hizmetine sunduğumuz, Kredi Garanti Fonu Kefalet Programı kapsamında, müşterilerimize 467 milyon TL fon sağladık. Hazine Destekli KGF Kefalet Programı kapsamında sektörden aldığımız payı, toplam risk içinde yüzde 25’e, açılan kredide yüzde 23,6’ya yükselterek, KOBİ’lere en çok kefalet veren banka olduk.

TÜRKİYE FİNANSIN VERDİĞİ ÖNEMLİ HİZMETLER...
SUKUK VE SENDİKASYON VE DİĞER KAYNAKLAR

Sukuk ve Murabaha Sendikasyonu ile önemli kaynaklar sağlıyoruz. Bu kaynakları, Kurumsal Finansman Desteği, Leasing, İhracat Taahhütlü döviz finansmanı olarak sunuyoruz. Geniş muhabir ağımız ve yüksek kredi notunun desteği ile ihracatçılarımızın lehine yurtdışından alternatif finansman kaynağı temin ediyoruz. Makine yatırımlarında, hammadde ithalatları için uygun maliyet ve uzun vade ile ülke kredisi (GSM 102, HERMES, SERVvs.) temin edilmesine aracılık ediyoruz. Türk Eximbank nezdindeki 600 milyon dolar limit dahilinde, Eximbank kaynağının kullanılmasını teşvik ediyoruz.

DANIŞMANLIKLA HİBE ALDIRDIK
Kalkınma Ajansları tarafından verilen hibeler başta olmak üzere, üretimde inovasyona destek veren TÜBİTAK, AR-GE teşvikleri, TTGV Destekleri, KOSGEB Proje Teşvikleri, IPARD destekleri, kırsal kalkınma ve hayvancılık teşviklerine ilişkin, alanında uzman bir danışman şirketle işbirliği gerçekleştiriyoruz. Böylece danışmanlık desteği sunduğumuz müşterilerimizin 4 milyon TL hibe alınmasına aracılık ettik.

8,4 MİLYON TL HİBE ALDIRDIK
Yatırım Teşvik Belgesi almış firmalara destek vermek üzere Ekonomi Bakanlığı ile imzalamış olduğumuz "Kar Payı Protokolü" kapsamında yatırım bölgesine göre verilen desteklere aracılık ediyoruz. Türk Lirası fon kullandırımlarında 3-7 puan, yabancı para fon kullandırımlarda 1-2 puan kâr payı desteği imkanını, yatırımlarını Bankamız aracılığıyla gerçekleştiren müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Danışmanlık ve yatırım hizmetlerimizle müşterilerimize kazandırdığımız toplam hibe tutarı 8,4 milyon TL'ye ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz