44 bin müşteriyi enerji tasarrufuyla tanıştırdık

Meriç Uluşahin, ile bankanın sürdürülebilir stratejisini ve hedeflerini konuştuk.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
44 bin müşteriyi enerji tasarrufuyla tanıştırdık
Şekerbank, sürdürülebilirlik alanında kırsal kalkınmayı ve enerji verimliliğini destekleyen çalışmalarıyla öne çıkıyor. Banka, ekokredi ile enerji verimliliği alanında bugüne kadar 484 milyon TL finansman sağladı. Bankanın Genel Müdürü Meriç Uluşahin, “bu sayede 4 bin 902 kobi, esnaf, çiftçi ve küçük işletme ile 39 bin 310 bireysel müşterimizi, yani 44 bin müşterimizi enerji tasarrufuyla tanıştırdık” diyor. Yönetici, her yıl 10 bin kişiyi enerji verimliliğiyle tanıştıracaklarını söylüyor. Anadolu’da binlerce girişimcinin küçük birikimleriyle gerçekleştirdikleri üretimi desteklemek, tarımın finansmanını sağlamak ve toplumsal kalkınmayı desteklemek amacıyla kurulan Şekerbank, 60 yıla yaklaşan yolculuğunda faaliyetlerini sürdürülebilir kalkınma vizyonu çerçevesinde yürütüyor.

“Anadolu Bankacılığı” olarak tanımladığı bu misyon doğrultusunda, bankacılık hizmetleriyle tanışmamış kesimleri de bankacılıkla tanıştıran banka, Anadolu’daki bölge ve şehirlerden gelen projeleri öncelikleri arasına alarak yoluna devam ediyor. Sürdürülebilirlik stratejisinin, en üst düzeyde sahiplenildiğini söyleyen Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, bu yöndeki çalışmaların, tüm çalışanlar tarafından içselleştirilen, eğitimlerle desteklenen ve iş süreçlerine uygulanan bir çerçevede yürütüldüğünün altını çiziyor. Şekerbank olarak sürdürülebilirlik alanında özellikle kırsal kalkınmayı ve enerji verimliliğini desteklemeye odaklandıklarını anlatan Uluşahin ile bankanın sürdürülebilir stratejisini ve hedeflerini konuştuk:

Sürdürülebilirlik konusunda bugüne kadar ne gibi çalışmalara imza attınız?
Enerji verimliliği alanında, tabana yaygın bir farkındalık oluşturup bu alandaki yatırımları uygun koşullarda finanse ediyoruz. Kurumsal yönetim süreçlerinde öncü rol alıyoruz. Bankacılık hizmetlerinden yeterince faydalanamayan kesimlere ulaşıp alternatifkredi süreçleriyle daha çok esnaf ve işletmeyi destekliyoruz. Özel sektör ve kamu işbirlik-leriyle projelerde sağlanan toplumsal faydayı artırma, yerel bankacılıktaki bilgi birikimiyle uluslararası finans kuruluşları ve Anadolu’nun KOBI’leri arasında uzun vadeli, sürdürülebilir finansman köprüsü kurma yönünde çalışmalarımız var. Üretimi destekleme, eğitim ve sağlık alanında hem bankacılık ürünlerine hem de sosyal projelere uzanan çalışmalar gerçekleştirme, çevre duyarlılığını kredilendirme süreçlerine taşıma, iklim değişikliği ile mücadele platformlarında yer alma konusunda da etkiniz. Tüm bunların yanında kültür-sanat projelerinde merkez dışını da içine alan bir anlayış benimsiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz