"5 yılda ilk 3’e gireceğiz"

Finansbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın Finansbank’ın tarım bankacılığındaki hedeflerini ve sektöre yönelik bilgiler verdi.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
5 yılda ilk 3’e gireceğiz
Tarım, üretim yoğun bir sektör. Geleneksel tabirle ‘tohumdan hasada ’ finansman ihtiyacı duyuyor. Bu ihtiyaçların da farklılaştığını söyleyen Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, bu nedenle 29 farklı ürün sunduklarını anlatıyor. 2013’te sektöre 600 milyon Tl kredi plase edeceklerini anlatan Aydın, hedeflerinin 5 yılda tarım bankacılığında ilk 3’e girmek olduğunu söylüyor.

Tarımda dünyada genelinde GSYIH, geçen 10 yılda yüzde 62 arttı. Türkiye’de ise bu artış aynı dönemde yüzde 138 olarak gerçekleşti. Tarım kredilerinin de GSYIH içindeki payı, yüzde 12’den yüzde 30’a çıkarak büyük artış gösterdi. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de tarım sektörü yıllar itibariyle hızla gelişiyor.

Gelişen tarım sektörü beraberinde mekanizasyonu, eski tarım aletlerinin yerini yenilerinin almasını ve gerek bitkisel üretim gerekse hayvancılıkta yatırımların artmasını sağlıyor. Artan yatırım sayısı ve teknolojik yatırımlarla birlikte Türkiye’de tarım kredilerinin aldığı payın artarak devam ettiğini söyleyen Finansbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, “Tarım bankacılığında önümüzdeki 5 yılda ilk 3 banka olma hedefimiz var. Bununla ilgili strateji ve altyapımızı hazırladık” diyor. Erkin Aydın’ın, Finansbank’ın tarım bankacılığındaki hedefleri ve sektöre yönelik bankanın ürünleri hakkında verdiği bilgiler şöyle:

Bankanızın tarım kredilerine nasıl bir bakışı var ?
Bankacılık alanında getirdiğimiz yeniliklerle liderlik anlayışını benimsiyor ve “Biz Olmak” felsefemizle müşterilerimize ihtiyaç duydukları her an yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz. Çiftçi ve tarım alanında faaliyet gösteren müşterilerimize de bu bakış açısı altında hizmet veriyoruz. Tarım, geleneksel tabirle ‘tohumdan hasada’ finansman ihtiyacı duyan, kendine has dinamikleri olan üretim yoğun bir sektör. Bu dinamik yapı, sektörün finansman ihtiyaçlarını da farklılaştırıyor. Sektörün dinamiklerini doğru algılayarak ihtiyaca özel ürün yapısı ve ‘değişen ihtiyaçlarınıza özel çözümler üretmek bizce mümkün’ anlayışıyla hizmet veriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz