Anadolu heyecanı

Sigortadan leasinge, BES’den faktoringe kadar finansın tüm alanları, Anadolu’da müşteri avına çıktı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu heyecanı


Bireysel emeklilik sisteminde fonların illere göre dağılımı yapılmıyor. Ancak Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, “Marmara Bölgesi yüzde 50 oranıyla katkı payı tutarında ilk sırada. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinden ise toplam katkı payının yüzde 4’ü geliyor. Biz Anadolu illerinin değişen teşvik modeliyle fon tutarında da paylarını artıracağını düşünüyoruz” diye konuşuyor. AvivaSA CEO’su Meral Eredenk ise yakın vadede Uğurlu kadar optimist değil: “Kısa dönemde üç büyük ilde yerleşik kurumların sisteme daha fazla yöneleceğini ve il dağılımının fazla değişmeyeceğini düşünüyoruz. Ama Anadolu’daki potansiyel çok önemli... Anadolu’nun, kalkınmanın devam etmesiyle pazardan alacağı pay artacaktır.”

LEASINGDE TABLO NASIL?
BES’deki talebin benzeri leasing alanında da görülüyor. 2012 yıl sonu rakamlarına göre üç büyük ilin finansal kiralama alacakları içinde payı yüzde 62,4. Sektörde hacmin yüzde 37,6’sı diğer iller tarafından gerçekleştiriliyor ve Anadolu’dan gelen talepte de son dönemde ciddi bir artış var. Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, son dönemde gözlemledikleri talep artışını şöyle aktarıyor:

“Gaziantep civarından halı yatırımları, Maraş’ta iplik, dokuma ve metal işleme ürünleri canlılığını koruyor. Denizli’de iplik ve tekstil, Bursa’da dokuma ve tekstil, Antalya, Bodrum, Marmaris, Kapadokya’da yeni turizm yatırımlarına yönelik ciddi talep alıyoruz. Konya ve Muğla'dan oto yan sanayine yönelik yatırımlar geliyor. Erzurum, Trabzon, Samsun ve Diyarbakır civarında inşaatta, altyapıda ve enerji yatırımlarında son dönemde talepte hızlı artış gözlemliyoruz.”

Finansal Kiralama Derneği (FİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Taşar, “Anadolu illerinden gelen hacmin, yakın gelecekte 10 puanlık bir artışla yüzde 40-45 aralığına çıkması çok makul olur, Yatırım teşvik listesindeki illerde yapılan yatırımların bir kısmı, finansal kiralamayla fonlanacağı için bu illerin sektörden alacağı pay da yükselecek” diyor.

Müşteri adedi anlamında da leasing sektöründe Anadolu’nun payı yüzde 40’ları buluyor. Şirket yöneticileri, 5 yıl içinde bu oranın yüzde 50’ye çıkacağını tahmin ediyor. Sektörün lider oyuncusu Yapı Kredi Leasing de Anadolu'da payını artırma üzerine planlar yapıyor. Şirket, Anadolu'da leasing işlemlerinde ağırlıklı olarak inşaat makineleri ve üretime yönelik makine yatırımlarının artacağını öngörüyor. Gelecekte Anadolu'da büyümenin son dönemde oluşan sat-geri kirala ve operasyon leasing ürünlerinden gelmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz