Anadolu heyecanı

Sigortadan leasinge, BES’den faktoringe kadar finansın tüm alanları, Anadolu’da müşteri avına çıktı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu heyecanı
Anadolu’nun yükselişinin ilk sinyallerini bankacılık vermişti. Şimdi bu trend finansın diğer alanlarına da yansıdı. Sigortadan leasinge, BES’den faktoringe kadar finansın tüm alanları, Anadolu’da müşteri avına çıktı. Bu avın nedeni ise Anadolu’daki hızlı büyüme. Anadolu’nun prim üretimindeki yüzde 25 payının, 5 yıl içinde yüzde 30’a ulaşması bekleniyor. Leasingde müşterilerin yarısının Anadolu’dan geleceği öngörülüyor. Faktoringde müşterilerin yüzde 30’u şimdilik Anadolu’dan. 5 yıl içinde bu oranın yüzde 65’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Bankacılık sektörünün Anadolu stratejileri, finans dışı oyunculara da yansıyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) yayınladığı son rapora göre 2002’den 2011 sonuna kadar geçen 10 yıl içinde, 3 büyük il dışında kalan bölümün kredilerden aldığı pay yüzde 39’dan yüzde 46’ya çıkmış durumda. Bu tablonun benzerini sigorta, leasing ve faktoring alanlarında görmek isteyen yöneticiler, Anadolu’da müşteri avına çıkıyor.

İstanbul, İzmir, Ankara dışında kalan Anadolu illerinde ekonominin hızlanmasıyla finans sektörlerine talep artıyor. Bugün GSYH’nin bölgesel dağılımına bakıldığında İstanbul yüzde 22, İzmir ve Ankara ise yüzde 8 pay alıyor. Anadolu’nun payı ise yüzde 62 olarak belirleniyor. Türkiye ticaretinin yaklaşık yüzde 51 Marmara Bölgesi, İzmir ve Ankara merkezli. Burada diğer illere kalan yüzde 49’luk pasta, sigortadan leasinge tüm sektörlerden şirketlerin iştahını kabartıyor.

Sigorta alanında Anadolu’daki otomobil ve konut alımlarının artması, güçlü bir potansiyel doğuruyor. Aynı ��ekilde leasing ve faktoring alanında yeni kanun, KOBİ’lere ve dolayısıyla Anadolu’ya yayılmanın yolunu açıyor. Bu yılın ilk 4 ayında 400 binin üzerinde katılımcı alan bireysel emeklilik sisteminde de Anadolu’dan gelen katılımcıların ağırlığı hissedilmeye başlandı. Tüm bu alanlarda büyükşehirlerin doygunluğa ulaşmasıyla hem müşteri adedi hem cirodaki etkinlik anlamında Anadolu’dan güçlü bir beklenti var. Bankacılık dışı finans alanları için önümüzdeki 5 yılda bu trend daha da gelişecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz