Anadolu heyecanı

Sigortadan leasinge, BES’den faktoringe kadar finansın tüm alanları, Anadolu’da müşteri avına çıktı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu heyecanı


FAKTORİNGDE REKABET YOĞUN
Faktoring sektörü de Aralık 2012'de yayımlanan kanunla Anadolu’da yeni bir açılım yapma peşinde. Artık şube açabilen faktoring şirketleri, hem kendi teşkilatları hem de bağlı oldukları bankaların şubeleriyle ülkede tabana yayılma yarışında. Bunun bir örneğini TEB Faktoring veriyor. Şirketin genel müdürü Çağatay Baydar, 14 şubelerinden 9’unun Anadolu'da bulunduğu belirtiyor. “Bu yatırımların sebebi, gelen taleplerdeki artış dolayısıyla bölgelere yakın olma arzumuz. Bugün ciromuzun yüzde 40'ı Anadolu'dan geliyor. Bu rakamı yüzde 60'a çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

Tam Faktoring Genel Müdürü Hasan Anlar da son dönemde KOBİ’lerin hızlı finansmana ulaşmalarını sağlayan faktoringe önemli talep gösterdiğini belirtiyor. Zaten şirketlerin verilerinden de Anadolu'nun payının arttığı net olarak görülüyor. Garanti Faktoring’in 2008 cirosunun yüzde 19’u, 3 büyük il dışından gelirken 2012 sonunda bu oran yüzde 31’e çıktı. Şirketin genel müdürü Hulki Kara, “Şube ağlarının ve faktoringin bilinirliğinin artmasıyla Anadolu illerinin sektör cirosundan bugünkünden en fazla yüzde 10 puanla yüzde 35- 40 pay alacağını düşünüyoruz” diyor.

Bugün sektörde müşteri adedinde de 3 büyük şehir dışındaki illerin payı yüzde 30. Yöneticiler bu payın, 2018’de yüzde 45-50’e kadar çıkabileceğini öngörüyor. Faktoring Derneği Başkanı Zafer Ataman, “2010’da yaptığımız algı araştırması, Anadolu'da faktoringin bilinirliğinin az olduğunu gösteriyordu. Biz de üç yıldır farklı illerde KOBİ'lere ve ihracatçılara sektörü anlatıyoruz. Bilinirlilik artıkça Anadolu'da yaygınlığı hızlanacak” diyor. Hulki Kara'ya göre gelecekte bu alanda büyüme, finansman gereksinimlerine yönelik ürünlerin yanında şirketlerin artan cirolarına paralel alacaklarını garanti altına alma ihtiyaçlarıyla büyüyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz