Arayış hızlandı

Türk bankaları bölgesel oyuncu olmak için kolları sıvıyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Arayış hızlandı


“Kırgızistan’da çoğunluk hissesi bankamıza ait olacak şekilde satın almaları değerlendiriyoruz. Balkanlar’da Bosna Hersek’teki iştirak bankamıza bağlı şubeleşme yoluyla büyüyeceğiz. Orta Asya’da ise banka satın alınması yoluyla büyümeyi öngörüyoruz. Kuzey Afrika ve Uzakdoğu'da bankacılık faaliyetlerine başlamak istiyoruz.”

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın ise “Yurtdışı pazarlarda kârlı yatırım fırsatları olması halinde, bunları değerlendirmeye açığız. Yurtdışında konjonktürden kaynaklanan fırsatların olduğunu görüyoruz” diyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de Açıkalın gibi “bekle-gör” politikası izlediklerini açıklıyor:

“Gündemimizde yatırım için cazip bir pazar yok. Komşu ülkelerde ve İslam ülkelerinde satın alma fırsatlarına sürekli bakıyoruz. Şu an beklemedeyiz.”

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de “Irak’ın Bağdat ve Duhok, Pakistan’ın Karaçi, Azerbaycan’ın Bakü ve Gürcistan’ın Tiflis şehirlerinde imkanları değerlendiriyoruz. Mısır’da faaliyetlerimizin genişletilmesi yönündeki kararımız var” diyor.

BÜYÜME NEREDE OLACAK?
Dünya ekonomisindeki belirsizlik ve büyüme sorunu nedeniyle özellikle Avrupa’da satın alma fırsatları çıksa da Türk bankaları çekimser yaklaşıyor. Sektörde genel strateji, mevcut yurtdışı yatırımları üzerinde büyümek yönünde gelişiyor. Bu mantıkla Yapı Kredi, Azerbaycan’da organik büyümeyi ve ardından bu modeli diğer ülkelere taşımayı planlıyor. Garanti Bankası da Romanya’da bireyselden KOBİ bankacılığına kadar her alanda verdiği hizmet modelini fırsat bulduğunda diğer komşu ülkelerde kopyalamak istiyor.

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, “Yurtdışında organik büyüme planlarımız arasında şu anda sadece Azerbaycan yer alıyor. Bu pazarı özümseyelim, ardından bu bilgi birikimini diğer pazarlarda pozitif sonuca dönüştürebileceğimizi düşünürsek elbette başka ülkelerdeki fırsatları da değerlendiririz” diye konuşuyor.

Özen ise mevcut iştirakleriyle büyümeye devam edeceklerini vurguluyor: “Yakın coğrafyamızda, Balkan ülkeleri ekonomileri büyüme göstermiyor. İslam dünyasında yatırım için Arap baharının etkilerinin oturduğunu görmemiz lazım. Biz artık bir ülkeye gideceksek Romanya modelinde oluğu gibi yani tüm hizmetlerimizle holistik bir yaklaşımla gireceğiz.”

Denizbank da aynı yaklaşıma sahip. Bankanın yönetim kurulu üyesi Derya Kumru, organik büyümeyi tercih ettiklerini açıklıyor, “Bulunduğumuz Avrupa ve Rusya pazarları bizim için stratejik önemde, planlarımızı bu pazarlarda yapıyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz