Arayış hızlandı

Türk bankaları bölgesel oyuncu olmak için kolları sıvıyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Arayış hızlandı


KATILIM BANKALARI DA HEVESLİ
Son yıllarda hızlı büyüme trendine giren katılım bankaları da Körfez ülkeleri ağırlıklı olarak yurtdışında önemli hamleler yapıyor. Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Körfez’de Bahreyn şubesi ve Dubai iştirakimizle faaliyet gösteriyoruz. Katar’da açılacak olan şubemizle bu coğrafyada büyümeyi sürdüreceğiz” diyor. Banka, Avrupa’ya da açılmak adına Almanya’da banka lisansı başvurusunda bulunuyor.

Satın almadan çok sıfırdan iştirak kurma fırsatlarına baktıklarını belirten Uyan, “Orta Asya, Irak ve Kıta Avrupası’nda Almanya, Fransa ve Avusturya gibi ülkeler büyüme projeksiyonumuzda” diye konuşuyor.

Bank Asya da Orta Asya, Balkanlar ve Uzakdoğu ülkelerinde faaliyet göstermek için araştırmalarını sürdürüyor. Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz, yurtdışı planlarını şöyle özetliyor: “İlk yurtdışı şubemizi geçen yıl Erbil’de açtık. Orta Asya, Balkanlar ve Uzakdoğu ülkelerinde kimyamızla uyuşan stratejik işbirliği fırsatlarına açığız.”

Albaraka Türk de Körfez ülkelerinde büyümek için fırsat kolluyor. Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Keser, “Önümüzdeki dönemde de başta Körfez ülkeleri olmak üzere yakın bölgelerde şube açmayı ya da banka satın almayı düşünebiliriz” diyor.

İŞTİRAKLER 90 MİLYAR TL'Yİ AŞTI
2012 sonu itibarıyla Türk bankalarının mevcut iştiraklerinin toplam aktif büyüklüğü 90 milyar TL’yi geçiyor. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 14 ülkede, 50 şube, 2 temsilcilikten oluşan yurtdışı örgütlerinin 2012 yıl sonu toplam aktif büyüklüğünün 23,9 milyar TL’ye ulaştığını açıklıyor. Burada ikinci önemli payı 13 milyar dolar konsolide büyüklüğü ile Fiba Grubu’na ait 10 ülkede faaliyet gösteren Credit Europe Bank alıyor. Garanti Bankası Genel Müdürü Özen de, “Garanti Bank Romania’nın 2012 sonunda 2 milyar Euro aktif büyüklüğü mevcut. Burada piyasa payımız yüzde 2’ye geldi. Hollanda’da 5 milyar dolar büyüklüğümüz ve Rusya’daki 500 milyon dolar aktifimiz bulunuyor” diyor.

Ziraat Bankası’nın yurtdışı şube ve iştirakleri de bankalarının toplam aktifleri içinde yüzde 3,4 pay alıyor. Yapı Kredi CEO’su Açıkalın ise yurtdışında yakaladıkları büyüklükleri şöyle açıklıyor: “Yapı Kredi Bank Azerbaijan’ın aktif büyüklüğü 2012 sonu itibarıyla 295 milyon dolar. Rusya’da aktif büyüklüğümüz 212 milyon dolar ve Hollanda’da 1,8 milyar Euro’ya ulaştı.”

Büyükler liginde bulunan Denizbank’ın da yurtdışı iştirakleri toplam aktif büyüklüğü 5,1 milyar Euro seviyesinde bulunuyor. Bu iştiraklerin ulaştığı müşteri sayısı da oldukça çarpıcı... Credit Europe Bank’ın yurtdışında toplam müşteri sayısı 3,5 milyonun üzerinde. Yapı Kredi Bankası’nın iştiraklerinin 122 bini geçen müşterisi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz