Bankacılık sektörünü ne bekliyor?

2023'e doğru finansa bakış...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bankacılık sektörünü ne bekliyor?


5 TEMEL SORUDA FİNANSIN GELECEĞİ
BANKALARIN DEĞERİ ARTAR MI?
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye'nin gelişime çok açık bir ülke olduğunu söylüyor. Bankaların değerleriyle ilgili ise “Bankalarımız Türkiye'de operasyon gösteriyor. Değerleme formüllerine bakıldığında büyüme potansiyeli çok yüksek ve zaman içinde bankaların değerlerinin çok iyi yerlere geleceğini düşünüyorum” diye konuşuyor.
KARTLARDA SON DURUM NEDİR?
Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın, geçtiğimiz dönemde banka kartlarının banka gelirleri içindeki payının daha fazla olduğunu söylüyor. “Şu anda bankacılık sektörü yasalardan ve tüketicilerden gelen birtakım tepkilerle gelir çeşitlendirme yoluna gitti” diye konuşuyor. Önümüzdeki dönemde kredi kartlarındaki rekabetin artacağına vurgu yapıyor ve ekliyor: “Ayrıca nasıl ki uçakların tek motorla uçması tehlikelidir, bankacılık sektörü de farklı gelir kaynakları yaratır şekilde sürdürülebilir yapısını devam ettirmeli.”
FİNANS MERKEZİ OLUR MUYUZ?
İstanbul'un finans merkezi olması konusu finans dünyasındaki her aktörün gündeminde. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, hükümetin bu konuda gerekli adımları atma gayreti içinde olduğunu söylüyor ve “Bu konuda yukarı çıkmak için sadece hükümet değil, bankacılık kesimi de samimi bir çalışma içine girmeli” diye konuşuyor.
SEKTÖRE YURTDIŞI İLGİSİ NE DÜZEYDE?
Türkiye'de bankacılık sektöründe daha fazla yabancı yatırımcı görülecek mi konusunda Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, Türkiye'nin dünyanın radarında olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bizim telefonlarımız durmuyor, Türkiye'ye yatırım yapma konusunda devamlı sorular alıyoruz. Doğru zamanda ve doğru fiyatlarda uzlaşılabilirse bu konuda çok fazla atılım olacaktır.”
YENİ ÜRÜN POTANSİYELİ VAR MI?
Bank Asya Genel Müdürü Abdullah Çelik, katılım bankacılığında inovatif ürünlerin çıkmasının devletin desteğiyle doğru orantılı olduğunu söylüyor ve yeni ürünlerle ilgili “SUKUK bizim için önemli bir atılım. Altın konusunda da çok ciddi çalışmalarımız var” diye konuşuyor.


DÜNYA NASIL GÖRÜYOR?
Son dönemde Türk bankacılık sektörü dünyada güçlü bir konum elde etmiş durumda. Bu tespite Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu da katılıyor ve yurtdışından Türk bankacılık sektörünün nasıl göründüğüne dair şu yorumlarda bulunuyor: “Dünya çok enteresan bir dönemden geçiyor. Avrupa’nın üzerinde çalıştığı birtakım konular var ama Amerika’da henüz daha her şey bitmiş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz