Düşüşler uzun vadeli alım fırsatı

Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz sorularımızı yanıtladı.

1.06.2012 13:45:000
Paylaş Tweet Paylaş
Düşüşler uzun vadeli alım fırsatı

Bu pozisyonların uzun vadeli tutulması kazanç sağlayacaktır, Defansif olabilecek gıda-içecek gibi sektörlerin yanında, düşen emtia ve özellikle enerji fiyatlarından olumlu etkilenecek sektörler dikkate alınmalı, Ancak, marjlardaki iyileşme, satış hacmindeki düşüş nedeniyle finansal rakamları istenildiği ölçüde olumlu etkilemeyebilir, Endekste düşüşün devam etmesi durumunda, belli bir noktada tekrar banka hisselerinin gündeme geleceğini düşünüyoruz.

“FARKLI BİR ROTA İZLEMESİ ZOR”

“Fiyat/kazanç bazında baktığımızda Türkiye, 2012 yılı başında yaklaşık 9x ile işlem görüyordu. Bu, teknik olarak da önemli bir seviyeydi. Zira 2010 yılı ortalarında düşülen noktaydı. O noktadan itibaren de İMKB 100’ün yukarı yönlü hareketi devam etmişti. Şu anda ise yaklaşık 11x civarındayız. ABD piyasaları 13x, Avrupa piyasaları 15x, Asya ise yaklaşık 14x ile işlem görüyor. Dolayısıyla Türkiye piyasası pahalı değil, ancak kısa vadede global trendden çok farklı bir rota izlenmesi zor."

Capital: Banka hisselerinden sanayi hisselerine doğru bir kayma söz konusu mu?
- Şu anda bankacılık endeksi, 2011 maksimum seviyesine göre yüzde 26, 2012 maksimum noktasına göre yüzde 11 daha düşük seviyede bulunuyor. Sektör endeksleri içinde bu anlamda en fazla satış yapılmış olan ikinci sektör konumunda. Bu rakamlar sanayi endeksi için sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 5 seviyesinde.

Capital: Cari açık konusunda atılan adımlar yeterli olacak mı?
- Cari açık, Türkiye’nin yapısal bir sorunu. Mevcut durumda Türkiye’nin 72 milyar dolarlık cari açığının yaklaşık 49 milyar dolarlık kısmı enerji maliyetlerinden oluşuyor. Enerji dışı kısım ise sadece 23 milyar dolar seviyesinde. Petrol ve genel olarak enerji fiyatlarının da 2011 yılı başlarından itibaren arttığı dikkate alınmalı. Ülke içinde çok büyük enerji kaynakları bulunmadığı ve bunlar kullanılmadığı sürece, açığın aniden düşmesi söz konusu değil. Bazı tedbirler tabii ki alınabilir. Yerli kömür santralleri kurulması ile ilgili projeler olduğu biliniyor. Bu şekilde doğalgaza bağımlılık azaltılabilir. Ancak bu tip tedbirlerin sonuç vermesi yıllara yayılacaktır. Yüksek cari açık bir veriyken ekonomi yönetiminin dikkat etmesi gereken en önemli konu, bütçe dengelerinin sağlam olması. Mevcut durumda GSYİH’nin yaklaşık yüzde 1,5’ikadar bir bütçe açığı veriliyor. Rakamın bu seviyelerde kalması, cari açıktan kaynaklanan kırılganlığı azaltır.

YATIRIMLARIN YÖNÜ NASIL OLMALI?
FAİZİ OLUMLU ETKİLEYECEK

Döviz ve faiz piyasasını etkileyecek en önemli konular, enflasyon ve cari açıkla ilgili gelişmeler. Mevcut yıllık TÜFE oranı yüzde 11 seviyesinde olsa da yıl sonu rakamının yüzde 7 civarında gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bu durum, faizleri olumlu etkileyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz