Hedef 5 yılda yüzde 5 pay

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ile bankayı daha çok kâra taşıyacak stratejisini, büyüme planlarını ve son regülasyonların sektördeki etkilerini konuştuk.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Hedef 5 yılda yüzde 5 pay
ING, son yılların en dikkat çeken bankalarından biri. İki yıl önce bankanın başına gelen Pınar Abay,hareket planını az şubeyle çok kâr getirecek bir iş modeli üzerinden kurguluyor. “Kısa vadede öncelikle güçlü bir rakip olmak istedik” diyen Abay, uzun vadede ise seçtikleri alanlarda rakipsiz olmak istediklerini anlatıyor. Bunu da farklı dağıtım kanallarıyla, mobil ve internet bankacılığıyla yapacaklarını söylüyor.

“Aktif büyüklüğü sıralaması bizim için önemli değil” diyen Abay, önümüzdeki 5 yılda bankanın pazar payını, bugünkü yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarmayı hedefliyor.ınar Abay, Ekim 2011’de ING Bank’ın başına geçtiğinde hem genç yaşta bir kadın yönetici hem danışmanlık kökenli olması nedeniyle sektörde ilgi uyandırmıştı. Abay’ın ilk hayali, bankayı sektörde güçlü bir rakip haline getirmekti ve bunu da başardı.

“ING için geçtiğimiz 2 yıl, ciddi bir yatırım ve dönüşüm dönemi oldu. Bu süreç hala devam ediyor” diyen genel müdür, özellikle önem verdikleri tasarruf bankacılığı, ihracat ve KOBİ kredilerinde ciddi büyümeler yakaladıklarını açıklıyor. Abay, bu büyümeyi de az sayıda şube açarak gerçekleştirdiklerini özellikle vurguluyor. Çünkü uzun vadede bankanın az şubeyle çok kâr elde ederek rakipsiz olmasının planlarını yapıyor.

“Öncelikle biz uzun vadede diğer tüm bankalardan farklı olarak, az şubeli bankacılıkla çok kâr edecek bir iş modeli üzerine çalışıyoruz” diyen Abay’ın hedefi, en az şubeler kadar satan kanallar geliştirmek. Bankanın aktif büyüklük sıralaması konusunda bir iddiası olmadığını da belirten Abay, önümüzdeki 5 yılda bankanın pazar payını, bugünkü yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarmayı istiyor. ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ile bankayı daha çok kâra taşıyacak stratejisini, büyüme planlarını ve son regülasyonların sektördeki etkilerini konuştuk:

Göreve geldiğiniz Ekim 2011’den bu yana bankanın performansı nasıl oldu?
- İki yıllık dönemde bankanın belli alanlarında rakamlarla gözle görünen bir gelişme mevcut. Belli alanlarda da henüz rakamlarla göremediğimiz ve sonuçlarını önümüzdeki dönemde göreceğimiz gelişmeler var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz