Kategori CEO'larının büyük yarışı

Bugün Türk bankacılığı, şüphesiz hemen her alanda yükselişte...

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kategori CEO'larının büyük yarışı


Ebru Dildar Edin ve ekibi, Garanti Bankası'nı proje ve satın alma finansmanı kategorisinde şampiyonluk koltuğuna oturttu.

Kredi kartları Avrupa'nın en sofistike pazarlarından biri olarak anılıyor. ATM'den internet bankacılığına alternatif dağıtım kanallarında müthiş bir büyüme var. Kredilerin her alanında hacimler hızla yükseliyor. Yatırım bankacılığında, dış ticaret finansmanında, tarım bankacılığında yeni ürünler hem müşteri sayısını hem hacmi artırıyor. Bütün bu başarıların arkasında ise sektörün yetiştirdiği profesyoneller var. Türk bankacılık sektörü, son 10 yılda büyük bir değişim geçirdi. Hem bankacılıkürün ve hizmetleri gelişti hem bu ürün ve hizmetleri kullanan banka müşteri sayısı arttı. Bu tabloda, Türkiye'ninistikrarlı ekonomik büyümesinin rolü büyük. Ancak birbu kadar da Türk bankacılarının üstün performansınınetkisi var. Kredilerden proje finansmanına, alternatif dağıtım kanallarından tarım bankacılığına pek çok alandave çeşitlenen hizmetler, ulaşılan hacimler bankacıların yoğun çabalarının sonucu. Genel müdürün altında yer alan genel müdür yardımcılarına ait olan bu başarı, çok sayıda bankanın kıyasıya rekabeti sonucunda elde ediliyor. Capital'de bu ay, global krize rağmen kârlı ve istikrarlı büyümesini sürdüren bankacılık sektöründe özel bankalardaki başarının mimarlarını bir araya getirdik. Önce faaliyet alanlarına göre lider bankaları tespit ettik. Ardından bu alanlardaki performansın liderlerine, liderliğe giden yolda izledikleri stratejileri, başarılarının sırrını sorduk. İşte her biri neredeyse küçük ölçekli bir banka ölçeğinde hacmi yöneten, birer CEO gibi çalışan 15 banka genel müdür yardımcısının karnesi.
Kategorinin şampiyonu genel müdür yardımcılarını görmek için görsele tıklayın

GARANTİ YILDIZ DOLU
Garanti Bankası, özel bankalar arasında en çok kredi veren banka konumunda. Toplam kredilerde sektörde uzun zamandır liderliği elinde tutuyor. Konut kredilerinden proje ve satın alma finansmanına kadar pek çok alanda çok önemli hacimler yaratıyor. Bu tablo, başta genel müdür Ergun Özen olmak üzere Garanti'nin ana stratejisini her alanda uygulayan yönetim ekibinin başarısı. Bu ekipte, bugün pek çok yıldız isim var. Bizim oluşturduğumuz tablodaki isimlerin de neredeyse yarısı Garanti Bankası ekibinden. Garanti Ödeme Sistemleri'nin genel müdürlüğünü sürdüren Mehmet Sezgin, Garanti Mortgage'ın başındaki Cemal Onaran, Ali Fuat Erbil, KOBİ bankacılığına Türkiye'de yeni bir soluk getiren Nafiz Karadere, sektörde az sayıdaki başarılı kadın yöneticiden biri olan Ebru Dildar Edin, Gökhan Erün ve Tolga Egemen kendi alanlarında Garanti'yi lider konuma taşıyan isimler. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, başarının arkasındaki en önemli unsurun hizmet anlayışında saklı olduğunu söylüyor. "Devamlı sahadayız. Doğrudan müşterilerimizin ihtiyaçlarını biliyoruz ve ihtiyaca yönelik ürün tasarlıyoruz" diyor. Karadere, Garanti Bankası'nın KOBİ bankacılığı faaliyetlerini yönetiyor. Türkiye'de KOBİ tanımı net değil ve her banka kendi belirlediği tanımı kullanıyor. Garanti, 10 milyon TL'ye kadar yıllık ciroya sahip firmaların yanı sıra firma ortakları ve şahıs şirketlerini KOBİ müşterisi kapsamına alıyor. Bu tanımla yola çıktığı müşteri segmentinde ulaştığı hacimle de sektör liderliğini elinde tutuyor. En büyük farkı ise kadın girişimci, sektörel destek paketleri gibi yenilikçi ürün ve hizmetleriyle yaratıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz