Krize rağmen karneler parlak

CEO'lar, 2009'da olduğu gibi 2011'de de krize rağmen sınıfı geçti.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Krize rağmen karneler parlak


FAİK AÇIKALIN / YAPI KREDİ CEO
"AJANDAMIN 1 NUMARASI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK"
AKILLI BÜYÜME STRATEJİSİ

2011'de uyguladığımız "Akıllı Büyüme" stratejisinin başarısını teyit eden güçlü bir performans sergileyerek sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümeye imza attık. Konsolide bazda 2 milyar 291 milyon TL net kâr elde ettik. Net ücret ve komisyonların toplam gelirlere oranı yüzde 30, net ücret ve komisyonların giderleri karşılama oranı ise yüzde 68 ile en yüksek seviyede gerçekleşti. 2011 sonu itibarıyla piyasa değerimiz 11,7 milyar TL'yi buldu. Kaynaklarımızı çeşitlendirdik. 2,7 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisini daha iyi şartlarda yeniledik ve 510 milyon dolar tutarında uzun vadeli seküritizasyon kredisi temin ettik. Ayrıca 1,2 milyar TL tutarında banka bonosu ihraç ettik.

2012 PLANINDA NELER VAR?
Bu yıl da Akıllı Büyüme stratejimizi devam ettireceğiz. TL kredilerde özellikle tüketici ve KOBİ kredilerine öncelik vermeyi sürdüreceğiz. Yabancı para kredilerde ise proje finansmanı kredilerinde sektördeki önemli konumumuzu koruyacağız. Özellikle uzmanlık alanımız olan enerji projelerine yoğunlaşmaya devam edeceğiz. 2011'de 39 yeni şube açarak toplamda 907 şubeye ulaştık. Yeni şube açılışları için 5 yıllık bir hedefimiz var. Her yıl yaklaşık 50-60 civarı açılış yaparak 5 yılda 300 yeni şubeye ulaşmayı planlıyoruz. 2013'ün ikinci yarısında bin şubeli bir banka haline gelmeyi arzu ediyoruz.

3 ANA ODAĞIM OLACAK

Sürdürülebilirlik, verimlilik ve müşteri memnuniyeti konuları ajandamda öncelikli yer alacak konular... 2012 yılının Türkiye'de ekonomik büyümenin bir miktar yavaşlayacağı ve Avrupa'da devam etmekte olan krizin etkisiyle belirsizliğin yansımalarının olacağı bir yıl olmasını bekliyorum. Bu ortamda sürdürülebilir kârlılığı koruyabilmek ve verimlilik önceki yıllarda olduğundan da fazla önem kazanacak. Ayrıca müşterilerimizle olan ilişkilerimizi derinleştirmek adına çapraz satış kapasitesini arttırmaya, yeni ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz