Kuruluş misyonumuz tarımın finansmanı

Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız ile Şekerbank’m tarım sektörüne bakış açısını ürün ve hizmetlerini konuştuk.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kuruluş misyonumuz tarımın finansmanı


Tarım kredilerinin bankanızın kredi portföyü içindeki payı nedir?
Banka olarak tarımsal kredi hacmimiz son beş yılda yüzde 127 büyüdü. Şekerbank’ın 2011 yılında tarım kredilerinin hacmi bir önceki yıl sonuna göre yüzde 54 artış gösterirken, 2012 yıl sonu itibarıyla bu artış, 2011 yıl sonuna göre yüzde 50,1 oldu. 2011 yıl sonu bilançosuna göre kendi nakit kredi portföyümüz içinde tarım kredilerinin payı yüzde 7,2 iken 2012 yıl sonu itibarıyla bu oran yüzde 7,85 oldu. Aynı tarih itibariyle özel bankalar toplamı içindeki bu alandaki pazar payımız ise yüzde 8,03 seviyesinde. Banka olarak toplam müşterilerimizin yüzde 7’sini zirai müşterilerimiz oluşturuyor. işletme ve tarım bankacılığı segmentindeki toplam müşterilerimiz içinde zirai müşterilerimizin oranı yüzde 37’dir. 2013/3 ay itibarıyla ise işletme ve tarım bankacılığı segmentindeki toplam müşterilerimiz içinde zirai müşterilerimizin oranı yüzde 41’dir.

Tarım kredilerinde faiz oranlarını, yine bu kredilerde sorunlu kredi oranlarını değerlendirir misiniz?
Tarım kredilerinde, talep edilen kredinin konusuna göre vade yapımız değişebiliyor. Bu kapsamda 60 aya varan
vadelerde kredi imkanı sunabiliyoruz. Faiz oranlarımız, piyasa koşullarına göre belirleniyor, kredi ihtiyacının konusuna göre tespit ediliyor. Kredi limitinin minimum-maksimum tutarlarının belirlenmesinde ise kredi türüne göre değişiklik olabiliyor. Tarımsal kredilerde faaliyetin düzenli olmaması ve iklimsel risk gibi unsurların önemli derecede etkili olması nedenleriyle kredi ödemelerinde gecikmeler yaşanabiliyor. Ancak kredi takibe intikal etse dahi genellikle kısa süre içinde tahsil ediliyor. Sektördeki diğer kredi türlerine göre tarım kredilerinde takip oranı daha düşük seviyede.

Bankanızın tarım alanında kullandırdığı özel kampanyalar ve ürünler var mı?
Kuruluş yapımızdan da kaynaklanan Anadolu bankacılığı misyonumuz doğrultusunda, tarımın finansmanı konusuna çok daha derinlikli bir bakış açısı ve uzun soluklu bir odakla yaklaşıyoruz. Bu alanda 60 yıllık uzmanlığı bulunan köklü bir banka olarak, tarım bankacılığı kapsamında çoğu sektörde ilk olan birçok ürün ve hizmet sunuyoruz. Türk bankacılık sektöründe tarım kredilerinin aldığı pay artıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz